Şişirilebilir uçak Venüs bulutlarının keşfine yardımcı olabilir

  • 07 Temmuz 2015
  • 613 kez görüntülendi.
Şişirilebilir uçak Venüs bulutlarının keşfine yardımcı olabilir
Reklam

Savunma ve silah sektöründe faaliyet gösteren Northrop Grumman, Venüs ’ün keşfi için yeni bir konsept geliştirdi. Venüs Atmosferik Manevra Platformu (VAMP) adını taşıyan programın, NASA ’ya Venüs ’ün üst atmosferini şişirilebilir bir hava aracıyla tarama imkanı sağlaması planlanıyor.

Uzay aracı kendi kendisini şişirebildiği için enerji sarfetmeden havada kalabilecek kadar hafif, ancak Venüs ’ün atmosferik rüzgarında dolaşabilecek kadar manevra yeteneğine sahip olması öngörülüyor. Aracın Venüs ’ün atmosferindeki sülfirik aside de dayanıklı bir yapıda olacağı belirtildi. NASA ’nın New Frontiers programı kapsamında geliştirilen VAMP ’ın 10 yıllık bir süre içinde Venüs ’ün bulutlarını keşfedebilecek noktaya gelebileceği söyleniyor.

Northrop Grumman tarafından geliştirilen konseptin Venüs atmosferinin derinliklerine ulaşma konusunda geçmiş misyonların ötesine geçmesi bekleniyor. VAMP çerçevesinde toplanacak bilgiler sayesinde Venüs ’ün atmosfer koşullarına uygun araçların geliştirilmesi amaçlanıyor.

KAYNAK

GLOBAL NEWSWIRE

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.