Parmak İzi Üzerinden Cinsiyet Belirleme

  • 21 Haziran 2015
  • 632 kez görüntülendi.
Parmak İzi Üzerinden Cinsiyet Belirleme
Reklam

Bartın Üniversitesi ’nde Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi olan Eyüp Burak CEYHAN ’ın yapmış olduğu yazılı açıklama içerisinde ‘parmak izinden cinsiyet tanıma sistemi ’  üzerinde yürütmüş olduğu yüksek lisans tez çalışmasında bir sonuca vardığını dile getirdi.

Dünya genelinde ilk kez parmak izi üzerinden kişinin cinsiyetinin belirlendiği bu çalışmanın çok yoğun bir emeğin sonucunda başarı ile sonuçlandığını dile getiren Ceyhan, “Özellikle suçlu tespitinde çok büyük yarar elde edilecek sistemin çeşitli deneylerle güvenilirliğini kanıtladık. Dünyada ilk olan sistem özellikle emniyet, jandarma ve Milli İstihbarat Teşkilatının kriminal birimleri için büyük bir öneme sahip” dedi.

Geliştirilen sistem, Hiçbir bilgiye sahip olmadan sadece kişinin parmak izi sayesinde cinsiyetinin belirlendiğini dile getiren Ceyhan, “Alınan parmak izindeki belirli kesit kırpıldıktan sonra sistem o kesit içinde yer alan çeşitli veriler aracılığıyla parmak izinin kadın ya da erkeğe ait olduğunu tahmin ediyor. 750 kişinin parmak izi kullanılarak test edilen çalışmamızda yüzde 90’ın üzerinde başarılı sonuç elde ettik” 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.