Aldatılmak ya da Aldatılmamak

  • 26 Aralık 2017
  • 523 kez görüntülendi.
Aldatılmak ya da Aldatılmamak
Reklam

Aldatılmak ya da Aldatılmamak

Kadın erkek ilişkileri söz konusu olduğunda aldatma evvelden beri ikili ilişkilerin gündeminde yer almaktadır. Kadın portalı sayfalarını da çokça meşgul eden aldatma ve aldatılma konusunda çok farklı dinamiklerin söz konusu olduğu ifade edilmektedir. Hiç kimsenin ilişkisine aldatmak ya da aldatılmak düşünceleriyle başlamadığından eminiz. Ancak beraberliklerde yaşanan sorunların yanı sıra sanki çok sıradan bir olaymış gibi magazin haberlerine, dizi ve filmlere yansıyan aldatma eylemi, kişilerin kendi ilişkilerindeki dengeleri de sorgulamalarına neden olmaktadır.

Pek çok bilimsel çalışmaya da konu olan aldatma eyleminin ikiye ayrıldığı görülmektedir. Cinsel aldatma ve duygusal aldatma. Biriyle beraberken bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmek olarak tanımlanan cinsel aldatma, bizim aklımızdaki aldatma tanımına daha fazla uymaktadır. Duygusal aldatma da ise bir başkasına âşık olmak, duygusal bir yakınlık yaşamak söz konusudur. Hangisinin daha önemli ya da önemsiz olduğunu tartışmak muhakkak ki yersiz olacaktır. Sadece cinsel ilişki ile başlayan aldatma bir süre sonra çiftler arasında duygusal kopukluğa neden olacağı gibi duygusal aldatmanın da cinsel yaşamı bitireceğine kuşku yok.

Peki, aldatılmamak için neler yapmalıyız? Erkek taraflı aldatmalarda temel nedenin, kadının evlik içinde üstlendiği rollerden birini daha ön plana çıkarması ve eşini ihmal etmesi olduğu görülmektedir. Kadın açısından evlilik ve hemen sonrasında annelikle birlikte sorumlulukların çok fazla arttığını belirtmeye gerek. Buna rağmen, kadının anne ve eş olarak konumunu doğru belirlemesi ve kendini sadece anne olarak görmeyip kadınlığından vazgeçmemesi önem taşımaktadır. Kadın taraflı aldatmalarda ise; duygusal etkenler daha ağır basmaktadır. Flört dönemindeki ilgiyi göremeyen, kendini ihmal edilmiş hisseden kadının eşinden uzaklaşıp hissettiği eksikliği başkalarıyla doldurmaya çalışması da en az erkeğin cinsel tatmini dışarıda araması kadar yıpratıcıdır ilişkiler açısından.

İlişkilerle ilgili her konuda olduğu gibi aldatma ya da aldatılma söz konusu olduğunda da en önemli unsurun iletişim olduğuna şüphe yok. Bir nedenle eşinin kendisinden uzaklaştığını hisseden tarafın, ilişkiyi kurtarmak için kendisini değiştirmeye çalışarak işe başlaması doğru yaklaşım olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.