Üreticiler MediaTek’in 10 Çekirdekli İşlemcisiyle İlgileniyor, Qualcomm ise Zor Durumda!

  • 21 Haziran 2015
  • 575 kez görüntülendi.
Üreticiler MediaTek’in 10 Çekirdekli İşlemcisiyle İlgileniyor, Qualcomm ise Zor Durumda!
Reklam

Sponsorlu Bağlantılar

Geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığımız MediaTek‘in ürettiği Dünyanın ilk 10 çekirdekli (deka-core) işlemcisi Helio X20‘nin haberinin ardından, üreticiler arasında konuşmalar başladı bile.

Söylentilere göre, Sony, LG, HTC, ZTE, Lenovo, Huawei, Xiaomi ve Meizu gibi akıllı telefon pazarına yön veren üreticiler şimdiden MediaTek‘in 10 çekirdekli işlemcisi Helio X20 yle ilgilenmeye başladılar bile.

Bu zamana kadar giriş ve orta seviye mobil cihazlar için işlemci üretimi gerçekleştiren MediaTek, 20 nanometre teknolojiyle üretilmiş ve %40 daha az enerji ihtiyacı duyan yeni Helio serisiyle üst seviye cihaz pazarına güçlü bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Öyle ki, Qualcomm‘un Snapdragon 810 işlemcisiyle yaşanan fiyaskonun ardından, MediaTek‘in bu pazara da girmesi için daha iyi zamanlama olamazdı. Bir taraftan Samsung ’un da mobil cihazlar için işlemci pazarına ağırlık vermesi ve şimdi de MediaTek‘in muhteşem hamlesi sonrası, Qualcomm‘un ne yapacağı oldukça merak konusu.

Sponsorlu Bağlantılar
FacebookTwitterGoogle+

Çekirdek sayısına ait bir limit ve trade-off olduğunu düşünüyorum. 8 adet yavaş yük atına 2 yük atı bağlamak sizi hızlandırmaz. Yük taşıma kapasitenizi artırır. Ama tüketiminizi de artırır. Bu yüzden yük hafifken 3. Ve sonraki core lar boşa çıkarılır. Bu seferde single core perf. Yani ilk iki atın sürati önemli olur. Tabi her core a ait l cache lerin yeterli olduğunu farz ediyorum. Üreticilrin en çok pintilik yaptılları nokta da burada oluyor. Anlayacağınız her zaman çok çekirdek az çekirdekten iyi demek dpğru değildir. Tasarım, cpu konfigürasyonu, çalışma sıcaklığı ve en önemlisi yönetimi genel performansı belirler. Apple ın tasarımı a8 işlemciyi refere ediyorum. Sd810 da oldukça iyi ama soc ne kadar başını ağrıttı hatırlayın. İnşallah iyi bir iş çıkartmışsındır mediatek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.