Tasarım dünyasının dahi çocuğu Karim Rashid!

  • 01 Nisan 2015
  • 520 kez görüntülendi.
Tasarım dünyasının dahi çocuğu Karim Rashid!
Reklam

Allevents tarafından ve BMW ana sponsorluğunda 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi ’nde düzenlenecek olan alldesign Uluslararası Tasarım Konferansları ve  Yaratıcı Endüstriler Fuarı, tasarım dünyasını üçüncü kez bir araya getirecek. alldesign 2014 kapsamında gerçekleşecek olan Uluslararası Tasarım Konferansları ; Ayşe Birsel, Diego Gronda, Faruk Malhan, Gamze Güven, Karim Rashid,  Lidewij Edelkoort, Mario Botta, Michael Pawlyn, Prof. Dr PeterZec, Stephan Bundi,  Tuvana Büyükçınar Demir, Simay Bülbül, Arik Levy, Zeynep Günay Tan gibi dünyaca ünlü yabancı ve Türk tasarımcıları konuşmacı olarak ağırlarken, Yaratıcı Endüstriler Fuarı da tasarım dünyasındaki en son yenilikleri ziyaretçilerin ayağına getirecek.

Hayatımızın her alanına yön veren tasarımın ele alınacağı alldesign 2014 ’ün konferans bölümünde kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşacak. Bu isimler arasında dünyanın en ünlü tasarımcılarından Karim Rashid de yer alıyor!

ekran-resmi-2014-01-06,-2.50.19-pm.png

Yüzyılın en üretken ve yaratıcı tasarımcılarından biri olan Karim Rashid, 3000 üzerinde tasarımı, 300 üzerinde ödülü ve 40’tan fazla ülkede yaptığı çalışmalarla tasarım dünyasının efsanesi olarak tanınıyor. En çok amorf ve plastik ürün tasarımları ile tanınan Karim Rashid son zamanlarda artan çarpıcı iç mekan tasarımlarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. “Her obje tamamen geri dönüşümlü olmalı böylece çöp birikmez. Nesiller objeleri orijinal formları ile iletmek zorunda kalmazlardı. Böylece antik çağlar düşüncesi oluşmazdı. Antikaları hiç sevmiyorum.” sözleriyle tasarım anlayışını özetleyen tasarımcının son 25yıldır yaptığı tasarımların çizimlerinin yer aldığı Sketch, iç mimari tasarımlarının yer aldığı Karim Space , “Evolution” ve ‘I Want To Change To world” gibi kitapları da bulunuyor.

Audi, Coca Cola, Yahoo, Alessi, Disney, Ferrari, Swarovski, Sony ve Toyota gibi dünyanın en ünlü markaları için ürün, mekan, mobilya, kurumsal kimlik ve ambalaj tasarımı yapan Rashid, yarattığı prototiplerle tasarım dünyasının ikonu olarak tanınıyor. Müzik tutkunu olarak da bilinen ve DJ ’lik yapan Karim Rashid ’in ayrıca ‘Change the World ’ isimli bir electro-pop albümü bulunuyor.

Karim Rashid ’in ödüllü tasarımları arasında; Christofle, Alessi ve Veuve Clicquot için tasarladığı lüks eşyalar; Umbra, Bobble ve 3M için tasarladığı demokratik ürünler; Bonaldo ve Vondom için tasarladığı mobilyalar; Artemide ve Fabbian markalarına tasarladığı aydınlatma ürünler; Asus ve Samsung için ileri teknoloji ürünler; Marburg ve Abet Laminati ’ye yaptığı zemin tasarımları; Citibank ve Sony Ericsson marka kimlikleri ve Kenzo, Hugo Boss, Paris Baguette, Method gibi markalar için tasarladığı paketlemeler yer alıyor.

KarimRashid ’in dokunuşu ürünlerden iç mekan tasarımına kadar uzanıyor; Moritomo restoranı, Philadelphia ’daki Semiramis oteli, Atina ’daki nhow oteli, Berlin ’deki Universita Metro Station ve ayrıca sergi tasarımı olarak Deutsche Bank ve Audi için yaptığı çalışmalar bunlara örnek gösterilebilir. Rashid ’in çalışmaları 20 kalıcı koleksiyon oluşturuyor ve bunları sanat galerilerinde sergiliyor. Ayrıca Karim Rashid; Red Dot, Chicago Athenaeum Good Design, I.D. Design Annual Design Review ve IDSA Industrial Design Excellence gibi ödüllerinde sahibi olmuştur.

ekran-resmi-2014-01-06,-2.51.00-pm.png

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.