Taş Devri Diyeti Nedir?

  • 26 Aralık 2017
  • 737 kez görüntülendi.
Taş Devri Diyeti Nedir?
Reklam

Taş Devri Diyeti Nedir?

Yüzyılın hastalığı olarak karşımıza çıkan obezitenin temelinde yatan en önemli nedenin yanlış beslenme alışkanlıkları olduğu beslenme uzmanları tarafından da sık sık dile getirilmektedir.  Aşırı kilolar sağlık sorunlarına neden olduğu gibi, estetik olarak bedeninden hoşnut olmayan kadınlar için mutsuz bir yaşamı da beraberinde getiriyor.

Fazla kiloların tüm bu olumsuz etkilerinden kurtulmak için her geçen gün farklı diyet önerileri kadın portalı haberlerinde yerini almaktadır. Biz de insanın en temel beslenme düzenini korumasını öğütleyen taş devri diyetinden bahsetmek istedik.

Taş devri, binlerce yıl öncesinde bitmesine rağmen genlerimiz büyük değişiklikler göstermemiştir. Buna karşılık yaşadığımız çevrede gerçekleşen değişiklikler beslenme düzenimizi de büyük ölçüde etkilemektedir. Sanayileşmenin artmasıyla birlikte, işlenmiş ve katkı maddeleriyle, koruyucularla dayanıklılığı ve lezzeti arttırılmaya çalışılan gıdalar da hayatımıza girmiştir.

Fazla kilolar, kalp ve damar hastalıkları, mide hastalıkları, hatta psikolojik rahatsızlıklar bile genetik yapımız ile bu katkılı gıdalar arasındaki uyumsuzluğun göstergesi olarak algılanabilir.

Taş Devri diyeti de ilk çağlardan bu yana genetik yapımızın büyük değişiklikler göstermediğinden yola çıkarak o zamanki beslenme alışkanlıklarını ön plana çıkarıyor ve tüm gıdaların mümkün olduğunca doğal halleri ile tüketilmesini öneriyor. Taş devri diyeti ile metabolizmaya en uygun beslenme alışkanlığını kazandırmayı hedefleyen uzmanlar, genel ilkeler olarak adlandırılacak birkaç basit kuralın diyetin temelini oluşturduğunu ifade ediyorlar.

Taş Devri Diyetinin Genel İlkeleri

  1. Üç beyazdan ikisi yani şeker ve beyan un, mümkünse tamamen beslenmeden çıkarılmalıdır. Üçüncü beyaz olan tuz ise olabildiğince azaltılmalıdır.
  2. Tüm besinlerin doğal haline en yakın şekilde tüketilmesine dikkat edilmelidir.
  3. Doymak ve aşırı yemenin sınırlarını çizmek ve doyuncaya kadar yemek alışkanlık haline getirilmelidir.
  4. Toplam diyetin en az %60’ını çiğ olarak yenen sebze ve meyveler oluşturmalıdır.
  5. Günün erken saatlerinde yemek konusunda sınır olmasa da, akşam saatlerinde az yemeye özen gösterilmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.