Tarih: 19 Mayıs 1919 – Baş Tacısın Atam!

  • 19 Mayıs 2012
  • 1.267 kez görüntülendi.
Tarih: 19 Mayıs 1919 – Baş Tacısın Atam!
Reklam

Bu gündü! Başı dik, gururlu ve onurlu bir millet olmamızı sağlayan gün! 91 yıl önce bu gündü.. Bandırma Vapuru diye tarihe kazınan o eski vapurdaydı güzel Atam. Kurtuluşumuzun savaşını başlatmaktı amacı! Karşılaşacağı güçlüğün vahimliğini bilse dahi, yılmak ve pes etmek kelimesini bilmiyordu! O her zorluğu yenmeye hazırdı. Tek istediği birlikti, beraberlikti..

Samsun’a ulaşmıştı. Samsun’daki İngiliz askerlerinin baskısı nedeniyle, halk onu koruyamayacak kadar güçsüzdü. Hıntıka Palas adlı yerde konakladı. Bu süre içinde durmadan düşündü. Uykusuz geçen yolculuklar nedeniyle, konaklarken tekrar eden uykusuzluklar yabancı değildi. Ama bu durum ulu önderimiz için bir zorluk bile değildi!

Sonucunu da görüyoruz ki Atatürk bu millet için yapabileceğinin en iyisini yaptı. Dağılmış, parçalanmış, sömürülmeye elverişli bir ülkeyi, en uzak diye tanımlanan cumhuriyet, demokrasi, adalet ve bağımsızlık kelimeleriyle yeniden kurdu. Çağdaşlık dedi! Bilim dedi! İlim dedi! Tek umudu gençlerdi..

Bu günü.. Herşeyin başlangıcı olan bu günü de bize armağan etti. Bu muhteşem olaya tanıklık eden gün bizim! Gençlerin! Kendini genç hisseden herkesin..

Herpimizin bayramı kutlu olsun. Değeri bilinmesi dileğiyle…

Kaynak: http://bidusun.com/2010/05/19/19-mayis-1919/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.