Skolyoza Neden Olan Hastalıklar

  • 01 Mayıs 2015
  • 555 kez görüntülendi.
Skolyoza Neden Olan Hastalıklar
Reklam

Hastalık değil, bir bulgu olarak görülen skolyoz, mütenevvi hastalıkların sonucunda husule gelmektedir. Skolyozun altında yatan oldukça çeşitli sebepler bulunmaktadır. Omurganın farklı bölgelerinde oluşan skolyoz hangi hastalıklardan kaynaklıdır makalemizde açıkladık.

Skolyoz hastalığı herkeste farklı şekilde görülebilmektedir. Bu yüzden de skolyoz hastalığının tedavisinde alınan sonuçlarda değişmektedir. Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi ’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, skolyoza neden olan hastalıklardan ve skolyoz nedenlerinden bahsetti.

Skolyoz kimi zaman tek eğrilik içeren, kimi zamanda çift eğrilik içeren omurga görüntüsüyle husule gelmektedir. Hastaların vücuduna arkadan bakıldığı zaman omurga düz olarak görülür ancak yandan bakıldığında bir takım eğrilikler kendini belli eder.

Skolyoza neden olan hastalıklar hangileri?

Skolyoza sebep olan birçok hastalık bulunmaktadır. Skolyoza neden olan hastalıkları görülme sıklığına göre aşağıda sıraladık.

İdiopatik skolyoz: En sık görülen skolyoz tipi. Nöromusküler skolyoz: İkinci sıklıkta görülüyor. Konjenital skolyoz: Çocuğun anne rahminde gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anomalilerine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Nörofibromatozis: Kemik ve yumuşak dokuları tutan bu hastalığa sıklıkla skolyoz eşlik ediyor.

Bunlar dışında;

romatizmal hastalıklar, bağ dokusunu tutan hastalıklar, omurga kırıkları, omurga enfeksiyonları, metabolik hastalıklar ve sendromik genetik hastalıklar .
Sagliksiteniz.Com

16 Nisan 2015 – 20:00:23 Yorum Yok 79 okunma 0 beğeni
Etiketler: skolyoz, skolyoz nedenleri, skolyoz sebepleri, skolyoza neden olan hastalıklar hangileridir, skolyoza sebep olan hastalıklar
Yorum yaz Yararlı buldum0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.