“Sıkıyönetim Paketi” Neler Getiriyor?

  • 28 Mart 2015
  • 814 kez görüntülendi.
“Sıkıyönetim Paketi” Neler Getiriyor?
Reklam

12 Eylül 1980 darbesinden 35 yıl sonra benzer bir dönembaşlıyor. Güvenlik güçleri keyfi arama yapabilecek, kimseye haber vermeden 48 saat gözaltına alabilecek, silah kullanabilecek, hakim kararı olmadan herkesi dinleyebilecek.

İç Güvenlik Paketi muhalefetin bütün itirazlarına rağmen TBMM Genel Kurulu ’nda AKP ’nin oyları ile kabul edildi. 1980 darbesinden 35 yıl sonra Türkiye benzer bir sıkıyönetim dönemine resmen girdi. Keyfi arama, silah kullanma yetkisi, hakim kararı olmadan dinleme gibi demokrasi dışı pek çok uygulamanın yolu açıldı.

Sıkıyönetim dönemlerinde bile olmayacak düzenlemelerin yer aldığı İç Güvenlik Paketi muhalefetin bütün itirazlarına rağmen TBMM Genel Kurulu ’nda AKP ’nin oyları ile kabul edildi. Kullanılan 231 oydan 199 kabul, 32 ret oyu çıktı.

63 MADDE ÇIKARILDI

Muhalefetin kır kapıyı al yasası diye eleştirdiği 132 maddelik yasadan vatandaşın ihtiyaç duyduğu 63 madde AKP tarafından çıkarıldı. Birçok hukuksuzluk içeren maddelerin yer aldığı 69 madde ise kabul edildi. Muhalefetin bütün ikaz, uyarı ve tepkileri AKP ’li vekiller tarafından hiçe sayıldı.

SİLAH KULLANMA YETKİSİ

Kamu binalarına molotof ve benzeri patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu silahlarla saldıranları etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek. Vali ve kaymakamlara yargı görevi verilen yasa ile, mülki amirler lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek.

POLİSE 48 SAAT GÖZALTI YETKİSİ

Tasarının kabul edilen 67 maddesine göre polis kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sözlü emriyle kişinin üstünü, eşyasını, aracını görünmeyen yerleri dahil arayabilecek. Polis işyeri ve evde de ifade alabilecek. Polis yargı kararı olmadan kişiyi 48 saat gözaltına alabilecek. Polisin terfiine sözlü sınav şartı getirildi.

HAKİM KARARI OLMADAN DİNLEME

Polis 48 saat boyunca yargı kararı olmadan dinleme yapabilecek. Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen yürüyüşlerde, yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

BOYALI SU

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde sapan ve bilye suç sayılacak. Bu kişilere 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su kullanılabilecek.

POLİS AKADEMİSİ KAPATILDI

Polis Akademisi ve Koleji kapatılacak. Buradaki öğrenciler İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerine gönderilecek. Jandarma teşkilatı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.

General seviyesi haricin-deki jandarma komutanlarının atamalarını vali yapacak. Vali, o ildeki jandarma personelinin sicil amiri olacak. Jandarma personelinin görevden alma işlemlerini ise İçişleri Bakanlığı yapacak.

TBMM Genel Kurulu 23,5 saat çalışarak REKOR KIRDI

TBMM Genel Kurulu, 23,5 saat çalışarak yeni bir rekora imza attı. TBMM Genel Kurulu’nun 84. birleşimi dün saat 14.00’te yoklamasız açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetti. Meclis Genel Kurulu, dün saat 13.34’te kapandı. Yarım saat sonra Genel Kurul yeniden açıldı. Birleşim saat 14.02’de sona erdi. 23,5 saatlik maratonda Torba Yasa, İç Güvenlik Paketi ve internet yasağı görüşüldü. Bazı milletvekilleri görüşmeler sırasında uykuya yenik düştü.

AKP GRUBU, CHP ’NİN ÖNERGESİNİ KABUL ETTİ

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında, AK Partili vekiller, CHP’nin görüşmelerin devam etmesi yönündeki önergesini yanlışlıkla kabul etti.

Bu durum Meclis’te tartışma çıkardı. Daha sonra durumu fark eden AKP ’liler karara itiraz etti. Ancak Genel Kurul ’daki milletvekilinin el kaldırışına göre önerge kabul edilmiş oldu.

TÜRKİYE DİKTA REJİMİNE GİDİYOR

Sıkıyönetim maddelerini içeren İç Güvenlik Yasası,  Cumhurbaşkanlığı ’na örtülü ödenek ve istihbarat toplama yetkisi tanınması ve internete sansür düzenlemesi büyük tepki çekti. Meclis ’te kabul edilen yasalarla Türkiye ’nin baskıcı bir rejime doğru gittiği uyarısı yapıldı.

DARBE DÖNEMİNE HOŞ GELDİNİZ

İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür: Adına İç Güvenlik Yasası mı dersiniz, istibdat başlangıcı mı, muhaberat devleti mi bilmem. Artık bireysel özgürlüğünüzü hükümet elinizden aldı. Meclis’te kabul edilen İç Güvenlik Yasası ile polis sizi savcısız, mahkeme kararsız alıp götürebiliyor. Nereye mi? Artık insafına kalmış! Mahkeme ve savcılık kararı olmadan polis sizi 48 saat gözaltına alıp kimseye haber vermek zorunda değil. Darbe dönemine hoş geldiniz. Allah kimseyi yanlışı savunacak kadar cahil, doğruyu inkâr edecek kadar da nankör yapmasın. Gece yarısı sadece İç Güvenlik Paketi ’ni değil, Cumhurbaşkanı ’na örtülü ödenek veren yasayı da Meclis’ten geçirdiler. Dikkat edin, güvenlik ve para.

POLİS DEVLETİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök: Polis devleti uygulamaları başlayacak. İnternete yasak da, İç Güvenlik Paketi de, Saray ’a verilen istihbarat yetkisi de bütün muhalefeti sindirmeye yönelik çalışmalardır. Temel hakların ayaklar altına alınacağı bir döneme gidiyoruz. Toplumun her kesimi büyük mağduriyetler yaşayacak. Cumhurbaşkanı ’na hiçbir dönemde verilmeyen bir yetkinin şimdi verilmeye çalışılması Anayasal gasptır. İnternet yasasıyla da hukuku arkadan dolanmak istiyorlar.

SARAY DİNLEYECEK

MHP Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu: Bu çıkarılan yasalar tamamen Anayasa ’ya aykırı. ‘Ben yaptım oldu ’ anlayışının eseri. Kime ve neye karşı kullanılacağı belli olmayan bir yasa çıkıyor. Yapılan bir darbeden başka bir şey değil. Cumhurbaşkanı istihbarat toplayacak. Ne için? Beştepe ’deki Saray ’da herkesi izleyecek bir istihbarat yapısı kuruldu. Herkesi Saray ’dan izleyecek ve dinleyecek bir yapı oluşturuldu. Bu da örtülü ödenekle sağlanacak.

BASKICI REJİM

LDP Genel Başkanı Cem Toker: Demokratik ülkelerde olmayacak şeyler bu çıkan yasalar. Eski Doğu Almanya ’da yapılanlara benzetiyorum tüm uygulamaları. Baskıcı rejimlerde korku temelli anlayışlar vardır. Afrika ve Ortadoğu ’da görülmeyen uygulamalar hayata geçiriliyor. Kuvvetler ayrılığı ilkesi tamamen yok edildi.

PARALEL DEVLET KURULDU

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: AKP grubu parlamentoyu saraya teslim etmiştir. Paralel devlet kurulmuştur. Sarayda artık paralel bir devlet vardır. Paralele lafını dillerinden düşürmeyenler bugün Türkiye ’de paralel bir devleti sarayda oluşturmuşlardır. Kadrolarıyla 13 adet komisyonuyla ve artık örtülü ödeneğiyle sarayda bir başka devlet vardır.

KİMİ NASIL KULLANACAK?

DSP Genel Başkanı Masum Türker: Türkiye ’yi istihbarat devletine dönüştüren, insanların haklarını kısıtlayan bir yasadır. Cumhurbaşkanlığı ’nın örtülü ödeneği olamaz. Kimi nasıl istihbarat işlerinde kullanılacağı bilinemez. Gizli polis gücüyle hükümet bile izletilebilir. Tek adam koskoca ülkeyi savaşa sokabilecek konuma getiriyor. Polis Koleji ’nin kapatılmasıyla da bunlar destekleniyor.

SARAY DARBESİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Fiili bir darbe yapıldı. Saray darbesidir. Saray içi kabine, milletin egemenliğini kullanacak noktaya gelmiştir. Fiili olarakdarbe, milleti temsil edenler tarafından örtülü ödenekte meşrulaştırılmaya çalışılmıştır. Başbakan diye Bakanlar Kurulu diye kimse kalmamıştır. Erdoğan ’ın rol modeli kardeşi Esed ve Saddam.

TOPLUMSAL ÇATIŞMA NEDENİ

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: Bu yasalarla Türkiye hızla bir tek adam ve diktatöryal bir yola doğru gidiyor. Bu yasalar Türkiye ’yi gittikçe totaliterleştiren bir yapıya doğru sürüklüyor. Bu yasalardan Türkiye için hayırlı bir şey çıkmaz. Tüm baskıcı rejimlerde halk baskılara ve israfa tepkisini farklı yollardan gösterir. Bunun ardından toplumsal çatışma gelir. Bu yasalar toplumsal çatışmaya
neden olur.

TEPKİLERE HAZIRLIK

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır: AKP İktidarı, kendisine gelecek toplumsal tepkilere karşı bir hazırlık yapıyor. AB yasalarının tam tersi yapılıyor. Özgürlükler ve haklar konusunda geriye döndük. Cumhurbaşkanı ’nın Anayasa ’da olmayan hakları yasayla alması mümkün değildir. Toplumun artık sempatisi de yok. İnsanların ifade hakkını ve özgürlüğünü kısıtlayarak kimse bir yere varamaz.

DEVLETİ PUTİN GİBİ YÖNETMEK İSTİYOR

HDP ŞırnakMilletvekili Hasip Kaplan: Örtülü ödeneğin bankamatikleri artık çocuklarında ve torunlarında gezecektir. Böyle bir açgözlülük doymazlık dünyanın hiçbir rejiminde görülmemiştir. Putin gibi devleti yönetme anlayışına sevdalanmış. Bu, hukuk devleti ve demokrasi için son derece tehlikeli bir durumdur.

DAVUTOĞLU’NUN HABERİ YOK MU?

CHP Milletvekili Umut Oran: Cumhurbaşkanı ’na örtülü ödenek verilmesini önergeyle Başbakan Ahmet Davutoğlu ’na sordu. Umut Oran, “Bu önerge verilmeden önce Bakanlar Kurulu ’nda görüşüldü mü? Seçim iş ve işlemleri için 3 aylığına atanan ‘bağımsız ’ olması gereken bir isimin İçişleri Bakanı sıfatıyla size sormadan önerge vermesi mümkün mü, bu önergeden haberiniz var mıydı” dedi.

Bugün

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.