Prostat neden olur nasıl tedavi edilir?

  • 01 Mayıs 2015
  • 538 kez görüntülendi.
Prostat neden olur nasıl tedavi edilir?
Reklam

Prostat, sadece erkeklerde bulunan prostat bezinin bir takım sorunlarla karşılaşmasından husule gelir. Prostat nedir ve nedenleri nelerdir makalemizde sizler için bu sorunun yanıtına yer vermişken, aynı zamanda prostat nasıl tedavi edilir cevabını da bulacaksınız.

Prostat hem akut hem de kronik olarak görülebilen bir sorundur. Erkeklerin ilerleyen yaşlarda karşılaştığı prostat bakteriyel ve bakteriyel olmayan şekilde ikiye ayrılır. Bakteriyel prostat bulaşıcı değildir. Bazı hastalıklardan dolayı erkeklere takılan idrar kateteri bakteriyel prostat riskini oldukça yükseltir. Kronik bakteri kaynaklı olmayan prostatitlerde de prostat bezinde benzer iltihabi durumlar oluşur.

Prostat Nedenleri

* Prostat her erkekte bulunan bir bezdir. Bu bezde husule gelen mütenevvi nedenlerden kaynaklı olarak prostat iltihabı, prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkar. Her birinin nedenleri ise ayrıdır.

* Prostat kanseri nedenleri: Kesin olarak nedeni bilinmez ancak ailesinde daha önce bu sorunu yaşayan erkeklerin varlığı, risk demektir. Yaşın ilerlemesi, zenci olmak, erkeklik hormonunda azalma, kadınlık hormonunun artışı gibi nedenler prostat kanseri sebepleri arasındadır.

* Prostat büyümesi nedenleri: Kesin olarak sebebi bilinmez ancak erkeklik hormonunda görülen değişimlerin payı püyüktür. Hadım edilmek, kısırlaştırılmak da nedenlerinden bir tanesidir.

* Prostat iltihabı nedenleri: Bakterilerin yol açtığı bir sorundur. kalın bağırsakta oluşan iltihaplar, makat bölgesindeki yaralar ve hatta bademcik iltihabı da sebepleri arasındadır.

Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

* Akut bakteri kaynaklı prostat tedavisinde hastanın hastaneye yatması ve doktor gözetiminde tedavisine devam etmesi uygun görülür. Yaklaşık 2 haftalık bir tedavi süresi bulunur. İdrarını yapmakta zorlananlara sonda takılır.

* Kronik bakteri kaynaklı prostatta antibiyotik tedavisi uygulanır ve bu sorunun tedavisi de 4-6 hafta sürer. Geçmeyen veya daha sonra tekrarlayan şikayetlerde yeniden antibiyotik tedavisine başlamak gerekir. Nadir durumlarda ameliyat uygulanır.

* Kronik bakteri dışı kaynaklı prostat tedavisinde alfa blokerler, anti-inflamatuar ilaçlar, bitki ekstreleri gibi ilaçlar ön plandadır. Nadiren prostat masajı uygulanır.

Sagliksiteniz.Com

22 Nisan 2015 – 19:30:21 Yorum Yok 54 okunma 0 beğeni
Etiketler: prostat büyümesi, prostat edenleri, prostat iltihabı, prostat kanseri, prostat nasıl tedavi edilir, prostat nedir, prostat tedavisi
Yorum yaz Yararlı buldum0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.