Okullarda Süt Skandalı…!

  • 02 Mayıs 2012
  • 852 kez görüntülendi.
Okullarda Süt Skandalı…!
Reklam

Devletin yaptığı bir iş bir defada güzel olsun be!Süt dağıtırsın zehirler, kömür dağıtırsın zehirler, makarna dağıtırsın Hayatımızı karartır!!Bir kerede millet için bir şeyler yap devlet. Kim bilir o sütlerin üretimi için hangi firmalar kasalarını doldurdu, ufacık çocuklar midesine bile dolduramadı daha olmaz olsun böyle devlet..

Bugün okullarda dağıtılan sütler nedeniyle 200’den fazla öğrenci zehirlendi.Bugün başlatılan “okul sütü projesi” kapsamında Diyarbakır’da 4 okulda dağıtılan süt 110 öğrencinin zehirlenmesine neden oldu.
Diyarbakır’daki 4 ilköğretim okulunda, Milli Eğitim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi ile okullara dağıtılan sütten içen 110 öğrencide karın ağrısı ve kusma şikayeti görülünce okullara ambulans gönderildi.

Öğrenciler, ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı ve tedaviye alındı.

VALİ TOPRAK: ÇOCUKLAR PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLENDİ

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olayın sütten kaynaklandığını düşünmediklerini söyledi.

Toprak, “Şu ana kadar herhangi bir problem yok. İstisnası Hürriyet İlköğretim Okulu’nda bir veya birkaç çocuğumuzun mide bulantısı şikayetiyle ortaya çıkan bir olay. Onlar hastaneye götürüldü. Psikolojik olarak diğerçocuklar da bundan etkilendi. Bunlar da hastaneye götürüldü. Biz bunun sütten olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Bazı çocuklara bazı besinlerin dokunabileceğini bildiren Toprak, yumurta ve süt alerjisinin olabileceğini, bazı çocukların da ciddi manada aç kalmış olabileceklerini kaydetti.

‘PROJEYE ZARAR VERMESİN’

Olayın kampanyaya zarar vermemesi gerektiğini belirten Vali Toprak, şunları söyledi:

“İlk süt dağıtımının sabahında sanki bunun sütten gösterilmesi haksızlık olur. Diyarbakır’da 230 bin çocuğa süt dağıtılıyor. Genellenmesini bu büyük projenin sekteye uğratılmamasını istirham ediyorum. Bu yanlış olur.

Çünkü bu büyük bir proje. Tüm bireylerimizin kemik ve diş yapısını iyi şekle getirebilmek, dengeli ve sağlıklı beslenmesine önemli bir katkı sunabilmek çok önemli. Bu kampanyanın geneline zarar vermemesi lazım. Ola ki bir problem varsa da arkadaşlarımız bunu inceliyor.”

SİVAS’TA ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ FENALAŞTI

Sivas’ta okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanan çok sayıda öğrenci hastanelere kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü proje ile ilköğretim okullarında öğrencilere süt dağıtımına bu sabah başlandı.

Sivas’ta kent merkezindeki Muzaffer Sarısözen İlköğretim Okulu ve 75’inci Yıl İlköğretim Okulu ile İmranlı İlçesi’ndeki bazı okullarda dağıtılan sütten içen öğrencilerden fenalaşanlar oldu. Zehirlenme şüphesiyle hastanelere ulaştırılan çok sayıda öğrenci, tedaviye alındı.

Adana’da çok sayıda öğrenci sütten zehirlendi

Merkez Seyhan ilçesi Aydınlar Mahallesi’ndeki 24 Kasım İlköğretim Okulu’nda bu sabah sütlerin dağıtımından sonra birçok öğrencide mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ortaya çıktı. Okul idarecilerinin durumu bildirmesiyle okula ambulanslar sevk edildi. Öğrenciler, sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından 10’ar, 15’er kişi bindirildikleri ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı. Ambulanslar yetersiz kalınca veliler ile sağlık görevlileri arasında tartışma çıktı. Yaşanan tartışma sırasında çıkan arbede okula gelen polis ekipleri tarafından önlendi. Bu arada öğrenciler gözyaşlarına boğulurken, bazı veliler çocuklarını kucaklarına alıp “Bunun sorumlusu kim?” diyerek tepkisini dile getirdiler.

Kırıkkale’de 18 öğrenci zehirlendi

Kırıkkale’de okullarda süt dağıtımına bugün başlanırken, 18 ilköğretim okulu öğrencisinin dağıtılan sütten zehirlendiği iddia edildi. Zehirlenen öğrencilerin Kırıkkale Devlet Hastanesi ile Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldıkları bildirildi.

Olayla ilgili açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Vekili Fatma Sönmez, tedbir gereği süt dağıtımının il genelinde durdurulduğunu söyledi. Sönmez, “Şu ana kadar 18 öğrenci hastanelere kaldırıldı. Öğrencilerin ayakta tedavisi sürüyor. Kesin sonuçlar tahlillerden sonra belli olacak” dedi.

Edirne’de 30 öğrenci sütten zehirlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Okul Sütü Akıl Küpü Projesi” kapsamında Edirne’de dağıtılan sütlerden zehirlendiği öne sürülen 30 öğrenci, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Sabah saatlerinde Yusuf Hoca İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütlerden içen 30 öğrenci; mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi şikayetleri ile okul yönetimine başvurdu. 112 ekiplerine haber verilmesi ile okula çok sayıda ambulans sevk edildi. Okulun bahçesinde ağlayarak bekleyen öğrenciler, ambulansla Edirne Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Okul önünde ambulans bekleyen öğrenciler, “Sabah dağıtılan sütlerden içtik, ondan sonra hastalandık” diyerek gözyaşı dökerken, çocuklarının rahatsızlandığını duyan veliler de okula geldi.

Antalya’da 30 öğrenci sütten rahatsızlandı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Hakkı Tatoğulları İlköğretim Okulu’nda okuyan 30 öğrenci, içtikleri sütten rahatsızlandıkları iddiasıyla, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Hastane personelinin öğrencilere müdahale ettiği öğrenildi.

Mersin’de 15 öğrenci sütten zehirlendi

Mersin’in Mut ilçesinde ilköğretim okulunda dağıtılan sütten içtikten sonra fenalaşan yaklaşık 15 öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Mut Şehit İbrahim Soysal İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütten içen öğrencilerden bazıları fenalaştı. Zehirlenme şüphesiyle yaklaşık 15 öğrenci, Mut Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Mut İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Gergin, öğrencilerin okulda dağıtılan sütü içtikten sonra rahatsızlandıklarını belirterek, “Bu öğrencileri hastaneye kaldırdık. Şu an 3 öğrencinin tedavisi sürüyor. Diğer öğrenciler kontrolden geçirilerek okullarına geri gönderildi” dedi.

‘SÜTÜ DAHA YENİ DAĞITTIK’

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise, Diyarbakır’da dağıtılan sütten bazı öğrencilerin zehirlendiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise “Sütü daha bugün dağıttık” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.