Nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?

  • 21 Haziran 2015
  • 774 kez görüntülendi.
Nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?
Reklam

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar: Nöroloji bölümü beyin, omurilik ve sinir sistemiyle alakalı kas hastalıklarıyla ilgilenir. Nöroloji bölümüne başvuran hastaların çoğu baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gelir. Baş ağrısının bir çok nedeni olabildiği gibi ağrıların altında beyin kanaması, damar hastalığı ve menenjitler yatabilir.

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar

 

Nöroloji bölümü beyin, omurilik ve sinir sistemiyle alakalı kas hastalıklarıyla ilgilenir. Nöroloji bölümüne başvuran hastaların çoğu baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gelir. Baş ağrısının bir çok nedeni olabildiği gibi ağrıların altında beyin kanaması, damar hastalığı ve menenjitler yatabilir.

 

Nöroloji Bölümünü İlgilendiren Hastalıklar

 

Hafıza kaybı Unutkanlık Kol ve bacaklarda uyuşma hissi Ellerde titreme Parmak uçlarında uyuşukluk Vücudun sağ veya sol tarafında uyuşukluk hissi Baş ağrısı Felç Baş dönmesi Baş dönmesi Kasılma Bunama Çift görme Yüz ağrısı Dengesizlik İstemsiz hareketler Vücutta seyrime

 

 

Listede yer alan rahatsızlıklardan şikayet edenler nöroloji bölümü doktorlarına muayene olabilirler. Yaşlı nüfusundaki artış, hipertansiyon, diabet ve kalp hastalıklarının yol açtığı komplikasyonları arttırmaktadır. İnme bu komplikasyonlar arasında en korkulanıdır.

 

 

Nöroloji ve Beyin-Sinir Hastalıkları

 

Pernisiyöz Anemi: Yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Vücutta yeteri miktarda B12 vitamini olmamasından kaynaklanır. B12 eksikliği kanda yeterli miktarda sağlıklı alyuvarların yapılamadığı anlamına gelmektedir.

 

Migren: Çoğunlukla başın bir tarafında güçlü ağrılar hissedilmesine yol açan migren, ağrının bulunduğu bölgede hassasiyet oluşmasına neden olarak dokunmalara karşı da tepki verebilir.

 

Dandy Walker: Beyinde dördüncü vertikül denilen boşluğun doğuştan anormallikler göstermesi, beyinde vermis bölümünün bulunmaması ve kafatasının arka bölümünde kist oluşması ile açıklanabilir.

 

Beyin Damar Hastalıkları: İnme ve felç olarak da bilinen bu hastalık, kalp ve kanser sonrası en çok can alan hastalıktır. Beyin damarlarında tıkanıklık veya kanama sonrası oluşan hasarlar, hastalarda farklı şikayetler oluşturabilir.

 

Bel Fıtığı: Bel ağrıları halk arasında en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelir. Bu ağrılar hastalık belirtisi olabileceği gibi zorlama, incinme yada üşütme durumlarında kas ağrısı olarak da kendisini gösterebilir.

 

Baş Dönmesi: Baş dönmesi ve boşluk hissi yaratan nörolojik şikayete vertigo adı verilmektedir. Vertigoya migren, Vertebrobaziller Yetmezlik, Serebellopontin Köşe Tümörleri neden olabilmektedir.

 

Alzheimer Hastalığı: Bunama rahatsızlığına yol açan beyin rahatsızlıkları geniş bir yelpazede değerlendirilir ve beynin pek çok bölgesini ilgilendirebilir.

 

Akut Bakteriyel Menenjit: Beynimizi çevreleyen 3 farklı ana zardan herhangi birinin iltihaplanmasına menenjit adı verilmektedir. Bakteriler ve virüsler menenjite neden olabilmektedir.

Sagliksiteniz.Com

Nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?

14 Haziran 2015 – 21:02:03 1 Yorum 2.090 okunma 1 beğeni
Etiketler: nöroloji, nöroloji bölümü, nöroloji hastalıkları
Yorum yaz Yararlı buldum1
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.