Neden Bir Köpek Yaşı Yedi İnsan Yaşına Eşittir?

  • 02 Mayıs 2012
  • 1.236 kez görüntülendi.
Neden Bir Köpek Yaşı Yedi İnsan Yaşına Eşittir?
Reklam

Bu soruya verilebilecek herhangi bir bilimsel yanıt yoktur. Köpeklerin bu şekilde yaş tanımına alınması insanlar tarafından ortaya çıkmış ve geliştirilmiş bir yapıdır. Bu yapı köpeklerin yaşayış biçimleri ele alınarak oluşturulmuş ve bu yaşam faaliyetleri göz önüne alınarak yaş artırımı yapılmıştır. Bir çok kişi bu yaş denklemini tam olarak bilmezken her köpek yaşının 7 insan yaşına eşit olduğu benzetmesine inanmaktadır.
Köpekler dünyaya geldikten sonra yaşadıkları değişiklikler ile sürekli ilgi odağı olmayı başarmışlardır. Köpekler sadece 1 yıl içinde tüm gelişimini tamamlar ve bu gelişim tamamlama sırasında hızla bazı kavramlarıda gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. Bir insanın köpekle kıyaslandığı takdirde gelişim süresi 21 insan yaşına denk gelmektedir. Bu durum sonucunda ise ilk olarak birinci köpek yaşının 21 insan yaşına eşit olduğu saptanmıştır. İlk yıldan sonra köpeklerdeki gelişim hızı sürekli olarak azalır ve sabir bir hal alır. 1 yılda 21 insan yaşını atlayan köpekler daha sonrasında ise her yıl 4 insan yaşı şeklinde büyümektedir.
Bu işlemlere göre 7 yaşındaki bir köpek ilk yılında 21 insan yaşı daha sonraki 6 yılda ise toplamda 24 insan yaşı artırmıştır. Bunun sonucunda ise 7 yaşındaki bir köpek 45 insan yaşına denk gelmektedir. Yine başka bir örnekle 11 yaşındaki bir köpek ilk yılında 21 insan yaşına eşit olur ve daha sonraki 10 yılda ise 40 insan yaşı daha büyüyerek 61 insan yaşına eşit olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.