Meral Okay Servetini Bakın Nereye Bıraktı.

  • 12 Nisan 2012
  • 820 kez görüntülendi.
Meral Okay Servetini Bakın Nereye Bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden senarist, oyuncu ve söz yazarı Meral Okay, servetini bakın nereye bıraktı.

Gazeteciler.com – İzlenme rekoru kıran dizilerin senaristi Meral Okay, mal varlığını İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince bölgesinde Aziz Nesin adına kurulmuş olan Matematik Köyü’ne bağışladı.

Çocuğu bulunmayan Okay’ın, mallarını bıraktığı ve kısa süre önce maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılma tehlikesi yaşayan köyün başında Aziz Nesin’in oğlu Prof. Dr. Ali Nesin bulunuyor.

1995 yılında ölen Aziz Nesin tarafından kurulan ve Nesin Vakfı’na bağlı olarak faaliyet gösteren köyde ünlü matematikçiler, 7’den 70’e herkese ücretsiz eğitim veriyor.

3 PROJESİ MASADA KALDI

Okay’ın, masasında 3 proje daha olduğu bilgisi de ortaya çıktı.

Okay’ın, “Allah uzun ömür verirse yazmayı çok isterim” dediği Sultan Abdülhamid dönemi ile Ahmet Altan’ın “Kılıç Yarası” ve “İsyan Günlerinde Aşk” romanlarını senaryolaştırmak üzerinde çalıştığı da öğrenildi.

Meral Okay’ın dizi sektöründe bıraktığı izleri, Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu haberleştirdi:

İKİNCİ BAHAR EN PAHALI DİZİ OLDU

Okay, 12 yıl önce İkinci Bahar ile Türk dizi tarihinde yeni bir sayfa açtı. Milyonları ekran başına toplayan dizinin izlenme oranları derbi maçları bile geçti. Başrolde Türkan Şoray ve Şener Şen’in oynadığı dizi bütçesiyle de çok konuşuldu. Dönemin en pahalı yapımları arasında olan İkinci Bahar’dan sonra televizyon ekranlarındaki dizilere önemli bütçeler ayrıldı. Dizinin aylık bütçesi 200 bin doları buluyordu.

ASMALI KONAK İLE 10 MİLYON LİRA

Okay, sinema tarihinin en çok konuşulan filminin senaryo yazarlığını yaptı. Asmalı Konak dizisinin finalini beyaz perdeye taşıyan Meral Okay, 2 milyona yakın izleyiciyi sinema salonlarına çekmeyi başardı. Filmin geliri 10 milyon lirayı geçti. Beynelmilel filmi ise beyaz perde de 431 bin izleyiciye ulaştı. Filmin hasılatı 3 milyon lirayı geçti.

Asmalı Konak televizyonda yayınlandığı tarihte ulaştığı rating kadar aldığı reklamla da konuşuluyordu. Dizinin son bölümünde 85 markanın, 81 dakika 27 saniye süren 232 reklamı yayınlandı. 2003 yılında Türkiye’nin reklam veren tüm markaları Asmalı Konak’a reklam verdi. Asmalı Konak’ın yayımlandığı son bölümü diğer bölümlerden farklı tarife ile fiyatlandırıldı. Kanal yönetimi şirketlere özel anlaşma ve indirim gibi haklar da tanımadı. Dizinin son bölümünden elde edilen reklam geliri 7 milyon doları geçti.

MUHTEŞEM YÜZYIL, MUHTEŞEM PARA

Meral Okay’ın son dizisi ise Muhteşem Yüzyıl oldu. Senaryosunu yazdığı Muhteşem Yüzyıl geçtiğimiz dönemde yurtdışına ihraç edilmeye başlandı. Bosna Hersek, Afganistan, Hırvatistan, İran ve Arnavutluk gibi daha çok komşu ülkelere ihraç edilen dizi sektöre de önemli katkı sağladı. Türk dizilerinin bölüm başı fiyatları Muhteşem Yüzyıl sayesinde 3’e katlandı. Dizi bugün 41 ülkeye ihraç edilirken, bu rakam yıl sonuna kadar 60 ülkeye ulaşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ