Leylekler yapay yuvalara gelmeye başladı

  • 02 Nisan 2015
  • 569 kez görüntülendi.
Leylekler yapay yuvalara gelmeye başladı
Reklam
İHA’da yer alan habere göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa Doğa ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Ege Üniversitesi (EÜ) işbirliğiyle altı ay önce başlatılan ‘Leyleklerimiz Yaşasın’ projesi kapsamında İzmir ile Manisa bölgesinde elektrik direklerinin üstüne yapay yuvalar yapıldı. Elektrik direklerine yaptırılan yapay leylek yuvalarına konukları gelmeye başladı.

Doğa ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, beraberindeki heyetle ile birlikte Şehzadeler ilçesi Hamzabeyli Mahallesi’ndeki leyleklerin elektrik tellerinden korunması için yapılan yuvaları inceledi.

Manisa Doğa ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, yapay yuvadaki amacın leyleklerin elektrik akımına kapılmalarını engellemek olduğunu dile getirdi.

Bayrak, leyleklerin hayatını devam ettirmesi anlamında köylerde elektrik direklerinin üzerinde bulunan leylek yuvalarının yükseltilerek, her türlü olumsuz kazadan, elektrik çarpmasından ve yangınlardan etkilenmemesi için yapay olarak leylek platformları yaptıklarını belirtti.

Manisa ve İzmir bölgesinde 600’e yakın leylek yuvasını bulunduğunu söyleyen Bayrak, “Böylece yuvalarını yükselterek hem elektrik çarpmasından leyleklerimizin ölmesini hem de elektrik kesintilerinin önüne geçmiş olduk. Ancak bu leylek yuvalarının hepsi elektrik direklerinde bulunmamaktadır. İzmir ve Manisa bölgesinde şuanda 356 tane elektrik direklerinde yuvalar bulunmamaktadır. Manisa’da 127, İzmir’de ise 100 yuva elektrik direklerinde bulunmaktadır. Leylek yuvaları 6 ay içinde yaptırdığımız yapay yuvalarla yükseltildi. Altı aylık çalışmasının sonrasında yaptırılan yapay leylek yuvalarına şu anda leyleklerimiz geldi. Yuvalara yerleşti.
Leyleklerimiz bizim toplumumuz için çok önemli. Özellikle kültürümüzde önemli bir değeri var. Hatta geçmişte atalarımız leylekler için bir hastane yapmışlar. Bu hastanenin bugün de Bursa’da yapımı sürüyor. Biz de bölgemizdeki Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla illerinde bölge Müdürlüğü olarak bu çalışmayı yürütmeye devam ediyoruz”
diye konuştu.

Ege Bölgesi’ne leyleklerin Mart ayında gelip Ağustos’a kadar kaldıklarını belirten Bayrak, Manisa’ya yılda 300 ile 500 arasında leyleğin göç ettiğini vurguladı. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.