Kuru Soğan Kürü ve Kuru Soğanın Faydaları

  • 10 Nisan 2015
  • 645 kez görüntülendi.
Kuru Soğan Kürü ve Kuru Soğanın Faydaları
Reklam

Sağlığımız açısından önemli bir gıda olan kuru soğan neye iyi gelir, hangi hastalıkları tedavi eder ve kuru soğan kürü nasıl hazırlanır tüm bu soruların yanıtlarına makalemizde sizler için yer verdik. İşte, kuru soğan kürü tarifi ve kuru soğanın yararları…

İnsan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir, kuru soğan. Yemeklerin vazgeçilmez tadı olan hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilen kuru soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Yemeklere lezzet katan kuru soğan, sağlık açısından birçok olumlu faktörü tetikliyor. Kokusundan ötürü çiğ olarak pek tüketilmese de, uzmanlar kuru soğanın yemeklerde bol bol yer almasını tavsiye ediyor.

Her geçen gün kuru soğanın yeni bir faydası ortaya çıkıyor. Kuru soğan aynı zamanda sağlık problemlerinin tedavisinde ve bir takım rahatsızlıkların ortadan kalkmasında yardımcı olmak adına kür olarak da kullanılıyor. Bazı bitkilerle birlikte hazırlanan şifalı kürü ile de, birçok sorunun üstesinden gelme de birebir. Önce gelin kuru soğanın faydalarına bir göz atalım ve akabinde kuru soğan kürü nasıl hazırlanır ve kullanılır öğrenelim.

Kuru Soğan Faydaları

Kalp hastalıklarından korur

* Damar sertliği, kalp hastalıkları ve kan pıhtılaşması gibi sorunlara iyi gelir.

Diyabete iyi gelir

* Soğanın ihtiva ettiği krom, diyabet hastalığında insilün seviyelerini aşağı çeker ve glukoz toleransını arttırmaya muavenet eder.

Kemik erimesine iyi gelir

* Özellikle de kuru soğan suyu kalsiyum kaynağıdır ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kemik kaybını önlemeye yarayan bileşenleri ihtiva eder.

Alerjiye iyi gelir

* Soğanın içinde antihistamin olan kersetin bulunur. Bu madde astım gibi alerjik hastalıkları önler ve tedavi eder.

Antiseptiktir

* E. coli ve salmonella gibi enfeksiyonlar için özellikle de faydalıdır ve aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarında da etkilidir.

Antienflamatuvar

* Soğan içinde mevcut olan anti-enflamatuar maddeler ile artrit ve gut koşullarının kontrol altında tutulmasına muavenet etmektedir.

Kuru Soğan Kürü Tarifi

Kuru soğan kürü hazırlamak için gerekli olan malzemeler bir adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan ve iki bardak klorsuz sudur. Soğanı kabukları kırmızı, mor ya da beyaz kabuklu olandan seçmemelisiniz. Bunlar yapılacak kürde etkili olmamaktadır. Sizin kullanacağınız yemeklerde kullanılan kuru soğandır. Soğanı kök ve kabuğuyla birlikte kullanacağımızdan, yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde dezenfekte olmasını sağlarsınız. Suyu bir tencerenin içine koyarak, ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kuru soğanı dört parçaya bölerek içine atın. Bu şekilde yaklaşık olarak beş dakika kadar kaynatmanız, kürü hazır hale getirecektir. Kullanıma hazır olması için biraz ılınmasını beklemelisiniz.

Sagliksiteniz.Com

9 Nisan 2015 – 13:27:05 Yorum Yok 4 okunma 0 beğeni
Etiketler: kuru soğan faydaları, kuru soğan hangi hastalıkları tedavi eder, kuru soğan kürü, kuru soğan kürü nasıl hazırlanır, kuru soğan kürü tarifi, kuru soğan nelere iyi gelir, kuru soğan yararları
Yorum yaz Yararlı buldum0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.