Kedi & Köpek Satışı Yasaklanırsa

  • 01 Mayıs 2014
  • 562 kez görüntülendi.
Kedi & Köpek Satışı Yasaklanırsa
Reklam

Kedi & Köpek Satışı Yasaklanırsa

Türkiye’de evcil hayvancılık Cumhuriyet öncesinden itibaren önce kuş beslenmesi, 1950 lerden itibaren de akvaryumculuk ile vücut bulmuştur. Özellikle son 15 yıldır sektörümüze eklenen kemirgen, sürüngen, kedi ve köpek sahiplenilmesi ile birlikte sektörümüzün büyümesi her geçen sene çok daha hızlı bir yükseliş göstermiştir. Bugün yaklaşık 3000 mağaza, yüzlerce ithalat, ihracat, üretici ve veteriner klinikleri ile yaklaşık 6000 işletme ve yine sektörün diğer ihtiyaçlarını karşılayan işletmeler ile birlikte yaklaşık 50.000 kişinin gelir kapısı olan bir hale gelmiştir.

petshop1Şu an sektörün lokomotifi haline gelen kedi ve köpek beslenmesi, sektörün toplam cirosunun yaklaşık %80 lik dilimini oluşturmaktadır. Kedi ve köpeklere olan merak sektörün diğer etmenlerine de direkt etki göstermektedir, zira bu küçük dostlarımızı besleyenlerin göstermiş olduğu ilgi diğer evcil dostlarımızın beslenme isteğini de arttırmaktadır. Bir mağazayı, kedi ve köpekler hakkında bilgi almak veya temas etmek için gelen ziyaretçilerimizin ciddi bir bölümü, şartlarının akvaryum, kuş veya diğer evcil dostlarımıza daha uygun olduğunu öğrenerek, tercihlerini bu yönde kullanmaları azımsanamayacak bir farklılık yaratmaktadır. Yine kedi ve köpek sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda yapmakta oldukları tüketim, sektörümüzün reklam yüzü olan mağazalar açılmasına, insanların çok daha rahat ulaşabildikleri ve modern şartlara sahip noktalarda evcil dostlarımız ile temas kurmasına sebebiyet vermektedir.

Bu şu demektir ki, yalnızca kuş veya süs balığı satan noktalarımız dahi, kedi-köpek satışının yasaklanması ile ciddi bir gelir kaybına uğrayacaktır. Sektörün daralması ile birlikte bir çok işletme hayatına devam edemeyecek, bunu domino etkisi ile hizmet kalitesi, ürün çeşitliliği, mevcuttaki evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaçlarına ulaşabilmesine ağır bir darbe vurulacaktır.

Özellikle meslektaşlarımızın bilmesi gereklidir ki; şu an gündemde olan tasarının yasalaşması halinde tedarikçileri nezdinde ki kredileri ciddi oranda düşecek, tedarikçi, ziyaretçi, müşteri sayılar ve cirolarında %20 ila %50 arasında bir azalma gerçekleşecektir. Sektör hacminin daralması ile küçülen pastadan bir çok kişinin pay alma ihtiyacı, sektörde günümüzün en büyük sıkıntısı olan kârsızlığın çok daha büyük boyutlara çıkması da yaşanacak acı gerçeklerden biri olacaktır.

Yine bu tasarı ile sektörümüzdeki kayıtdışı, karaborsa ticaret artacak, yasal yükümlülüklerini yerine getiren, hizmet kalitesini arttırma çabası içerisindeki dürüst esnafımız geri dönüşü olmayan bir darboğaza düşecektir. Ülkemizde kurulan mama fabrikaları ciddi bir müşteri kaybına uğrayarak üretimlerine devam edebilmek için kar marjlarından feragat etmek zorunda kalacak, kârsız ticaretin kısır döngüsü içerisinde yaşam mücadelesi vereceklerdir. Sektörün can damarı olan yüksek gelir seviyesine sahip müşterilerin önlenemez azalması ile kaliteli ürün tedarikçileri işlerine devam edemez bir noktaya geleceklerdir.

Bizim öngörümüz; bu tasarı yasalaşır ve uygulamaya sokulur ise sektör genelinde ciro, istihdam ve işletme olarak ilk altı ay içerisinde %20 lik, bir senenin sonunda %50 lik bir düşüş meydana gelecektir. Bu tasarı değiştirilmez ise 5 sene sonunda sektörümüz bugünkü halinden 10 sene öncesine yani günümüzün %10 veya 20 lik boyutuna dönecektir.

Bugün bu tasarıya karşı hep birlikte sesimizi çıkaramaz isek, bunun sonuçlarına mağazacılar, ihracatçılar, ithalatçılar, üreticiler, toptancılar, veterinerler ve evcil hayvan sahipleri ve sahibi olmak isteyenler olarak katlanmak zorunda kalacağız.

Kaynak: http://evcilder.org/kedi-kopek-satisi-yasaklanirsa/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.