Kantin fiyatlarını boykot etti, okuldan atıldı!

  • 25 Nisan 2012
  • 973 kez görüntülendi.
Kantin fiyatlarını boykot etti, okuldan atıldı!
Reklam

17  yaşındaki lise 3 öğrencisi Abdülmelik, kantindeki yüksek fiyatlara karşı paylaşma masası kurdu.

“Kantinden yemek almayalım, evden getirip beraber yiyelim.” düşüncesiyle paylaşma masasını kurdular, yemeklerini yerken polisler geldi.

Disiplin suçu işlediği söyleniyor.

Abdülmelik’in Facebook’ta beğendiği karikatürler dahî, onun okuldan atılmasında delil olarak kullanıldı.

Bu konuda, farklı bir sitede yapılan yorumu aktarıyorum:

İstanbul’daki İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi’nde, 7 Mart’ta gerçekleştirilen kantin boykotuna katılan lise 3 öğrencisi Abdülmelik Yalçın, okuldan atıldı. İlçe Öğrenci Disiplin Kurulu, karara gerekçe olarak Abdülmelik’in okul müdürlüğünden izin almadan basına bilgi vermesi ve bildiri dağıtmasını gösterdi. “Geçen perşembe dersteyken, müdür yardımcısı gelip, arkadaşlarımın içinde bana okuldan atıldığımı ve bir daha kapıdan içeri alınmayacağımı söyledi” diyen Abdülmelik, kararın bozulması için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.

12 Eylül’ü yapanlar şuan yargılanıyor. Ama kurdukları sistem, zihniyet hala güçlü ve ayakta.

Lise’de kantinde satılan ürünlerin pahalı olması, bayat olması ve bunun üstüne bir de öğrencilerin okula dışardan yiyecek getirmesinin yasaklanmasını protesto etmek isteyen öğrenci okuldan atıldı. Bu protestosu sırasında arkadaşlarının eğitim hayatına zarar vermedi, sınıfta dersleri engellemedi, okul eşyalarına zarar vermedi. Tek yaptığı arkadaşlarına bildiri dağıtmak ve belirlenen günde herkesin kendi evinden getirdiği yiyeceklerle yasağı ve müdürü protesto etmekti.

Müdür Abdulmelik’i okuldan attı. Bence sebebi öğrencilerin okuldan veya öğretmenlerinden farklı düşünmelerinin zararlı olacağı düşüncesi. Müdür bu masum protestoyu kendi otoritesine başkaldırı olarak gördü ve sivil polisler ile sınıfı bastı. Sonuçta orası bir devlet okuluydu, herkesin kendi fikri olamazdı. Müdür ne derse herkes ona biat edilecekti. Eğitim yuvasında farklı düşünce mi olurmuş, herkes aynı düşünsün ağzımızın tadı kaçmasın!

Abdulmelik’in bahsettiği müdüre karşı gelemeyen öğretmenler için şimdi bir şeyler yapma zamanı. Onlar hazırladıkları dilekçeyi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yollamalılar. Böylece gerçek ortaya çıkacaktır.

Abbas Güçlü’nün programında Kenan Evren’i alkışlayan salak üniversitelilere karşı Türkiye’de Abdulmelik gibi liseliler varmış. Mutlu oldum.

 Yine bu konuda Hürriyet‘in sitesinde yayımlanan yazı:

Bildiğiniz gibi 12 Eylül 2010 tarihinde yaptığımız referandumla ‘İleri demokrasi’ye geçtik. O günden bu güne ‘İleri demokrasi’ ile yönetiliyoruz. Hele bu ‘İleri demokrasi’ “Usta”ların elinde, harika işlemeye başladı!..

İleri demokrasi’miz öylesine iyi işliyor ki; insanlar suçlarını bilmeden cezaevine gönderiliyor, taslak halindeki kitaplar imha edilip, tasarlayanlar içeri tıkılıyor, savcılar tarafından hazırlanan iddianamedeki her suçlamanın çürütülmesine rağmen, insanlar hala cezaevinde tutuluyor.

Ya öğrenciler? Öğrencilerden birisi ‘Atatürk bu ülkeyi bize emanet etti’ dediği için okuldan atılıyor! Pankart açtı, slogan attı, yürüdü diye insanların üzerine biber gazı, su ve cop’la saldırılıyor. Yaka paça gözaltına alınırken, bu insanların akıbeti hakkında kimseye bilgi verilmiyor.

Bir ara Çevre Bakanlığı da yapan bir bakanımız, çevrecilere savaş açabiliyor. Yaşanan tüm kanunsuzluklar ‘İleri demokrasi’ kisvesi altında halka yutturulmaya çalışılıyor.

Bu günlerde basına yansıyan önemli bir ‘İleri demokrasi’ göstergesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

İstanbul’daki İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi’nde, 7 Mart’ta gerçekleştirilen kantin boykotuna katılan lise 3 öğrencisi Abdülmelik Yalçın, okuldan atılıyor.

Bu olayın gelişimine bir göz atacak olursak. İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, öğle arasında okula giriş çıkışların idare tarafından yasaklanması üzerine, yiyecek fiyatlarını fahiş buldukları kantini boykot etme kararı almış, 7 Mart günü, evden getirdikleri yiyeceklerle ‘paylaşma masaları’ kurmuş. Ancak okul idaresi bu eyleme sert tepki göstermiş, okul müdürü, sivil polislerle sınıfa girip kurulan sofraları kaldırtmış. Daha sonra, “Lisemizde 9 saat boyunca yemek ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Kantin fiyatları pahalı olduğu için çoğu zaman karnımızı doyuramıyoruz” yazan bildirileri dağıtan 17 öğrenci hakkında da disiplin soruşturması başlatılmış. Soruşturma sonucunda, boykota katılan lise 3 öğrencisi Abdülmelik Yalçın okuldan atılmış.

Gerekçe mi?

İlçe Öğrenci Disiplin Kurulu, Abdülmelik Yalçın’ın okul müdürlüğünden izin almadan basına bilgi vermesi ve bildiri dağıtması…

İşin ilginci cezanın tebliği!

Abdülmelik Yalçın’ın anlattığına göre; Okulun müdür yardımcısı derse gelip, arkadaşlarının içinde okuldan atıldığını ve bir daha kapıdan içeri alınmayacağını söylüyor.

Verilen cezaya elbette bir kılıf bulmuşlardır. Ancak bir cezanın tebliği böyle mi olmalı?

Bir öğrenci gördüğü bir aksaklığı, yolsuzluğu bireysel olarak protesto ettiği gibi arkadaşları ile de yapamaz mı?

Ayrıca bir okulun öğrencisi veya öğrencileri, okul kantinindeki pahalılığı, kalitesiz mamulleri protesto edemez mi?

Görüldüğü gibi ‘İleri demokrasi’yi herkes bir kılıfına uydurup uyguluyor!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.