İsmek Usta Öğretici (Öğretmen) Alımı Hakkında

  • 02 Mayıs 2014
  • 1.274 kez görüntülendi.
İsmek Usta Öğretici (Öğretmen) Alımı Hakkında
Reklam

İlk olarak 1996 yılında kurulan ve ücretsiz bir şekilde kurs veren İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursu) her geçen gün yeni kurslar ve alanlar açarak insanları faydalı bir birey haline getirmeye devam ediyor. Bunu yaparken aynı zamanda iş imkanı da oluşturmuş olmakta. Çalışan öğreticiler, görevliler ve kısacası tüm personel için yeni bir iş alanı oluşturulmuş oldu. Size makalemizde İSMEK’i tanıtmaktan çok öğretici alımları üzerinde bilgi vermeye çalışacağız.

Bizzat kendim başvurmuş olduğum 2014 yılı web tasarım alanı usta öğreticilik başvurusu hakkındaki aşamaları size aşağıdaki şekilde tüm detayları ile paylaşmak istiyorum. Açıklamadan önce maddeleri kısaca belirtecek olursa;

  1.  Başvuru Yapılması
  2.  Öğretici Alımı Bildiriminin Alınması
  3.  Yazılı ve Uygulama Sınavı
  4.  Mülakat ve Gerekli Evraklar
  5.  Başarılı veya Başarısız Olarak Sonuçlanması
  6.  Maaş ve Çalışma Koşulları Hakkında Bilgiler
  7. İşe Alındıktan Sonra Yapılacak İşlemler
  8.  Sizden Gelen Soruların Cevaplanması

1. Başvurunun Yapılması

İsmek iş başvurularını resmi sitesi olan ismek.ibb.gov.tr adresinden sol alt kısımda bulunan İŞ BAŞVURU FORMU sayfasından yapabilirsiniz. Bu alanda başvuru koşulları, mevcut başvurularınızı görüntüleme, düzeltme ve iptal etme ve yeni başvuru yapma konusunda işlemleri gerçekleştire bilirsiniz. yeni başvurunuzu gerekli bilgilerinizi girerek bu sayfadan tamamlayım uygun alanda iş başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı yaptıktan sonra geriye kalan beklemek oluyor, ilk alımlarda girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda size e-posta yolu ve telefonla bildirim yapılacaktır.

2. Öğretici Alımı Bildiriminin Alınması

Alanınızla ilgili bir alım yapılacaksa size e-posta yolu ile ve telefonla bilgi verilecektir. Eğer bu bildirimi aldıysanız sınav için verilen zamanı beklemeniz gerekmektedir. Kendi açımdan örnek verecek olursak web tasarım alanıyla ilgili şu şekilde bir öğretici alımı maili bana gelmişti ardından telefonla da teyit edilmiştir.

DEĞERLİ ADAYIMIZ;

27 ŞUBAT 2014 PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK OLAN İSMEK WEB TASARIM BRANŞI USTA ÖĞRETİCİ SINAVINA DAVETLİSİNİZ.

SINAV YERİ; İSMEK BAHÇELİEVLER YENİBOSNA MESLEKİ UZMANLIK KURS MERKEZİ OLUP BAŞLANGIÇ SAATİ: 11:00’ DİR. (KURS MERKEZİMİZİN İLETİŞİM BİLGİLERİNE www.ismek.ibb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.)

YAZILI SINAV GENEL KÜLTÜR VE BRANŞ SORULARINDAN OLUŞMAKTADIR. YAZILI SINAVIN TOPLAM SÜRESİ 1 SAATTİR. ARDINDAN UYGULAMA SINAVI YAPILACAKTIR. UYGULAMA SINAVINDA ADOBE CS6 – PHOTOSHOP- FLASH- DREAMWEAVER – FTP PROGRAMLARI UYGULANACAKTIR.

SINAVA GELİRKEN YANINIZDA NÜFUS CÜZDANI,KALEM, SİLGİ VE KALEMTRAŞBULUNDURMAYI AYRICA SINAV YERİNDE EN AZ 15 DAKİKA ÖNCEDEN HAZIR BULUNMANIZ GEREKTİĞİNİ UNUTMAYINIZ.

BAŞKA BİR KURUMDA KADROLU DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞAN ADAYLAR DEĞERLENDİRİLEMEYECEKLERİNDEN DOLAYI SINAVA KATILIM GÖSTERMEMELERİ GEREKMEKTEDİR.

ÖNEMLİ NOT: www.ismek.ibb.gov.tr ADRESİNE YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BAŞVURUDAKİ MEZUNİYET BİLGİLERİNİZİN DOĞRU OLDUĞU BEYANINIZA İSTİNADEN SINAVA DAVET EDİLMİŞ BULUNMAKTASINIZ. BU BELGELERİN İBRAZI SIRASINDA YANLIŞ/YANILTICI/EKSİK OLMASI DURUMUNDA SONUÇLARINIZ OLUMLU OLSA DAHİ SINAVINIZ GEÇERSİZ SAYILACAKTIR.

Bu sayede sınav hakkında gerekli açıklamaları da görmüş olabilirsiniz.

3. Yazılı ve Uygulama Sınavı

Size mail ile belirtilen sınav yerinde sınav için gittiğinizde belirtilen saatte sınav salonuna geçebilirsiniz. Sınavda yaklaşık olarak 20 Genel Kültür, 25 alanınızla ilgili soru sorulmaktadır. Sorular gayet basit, az çok bilgisi olan bu soruları rahatlıkla yapacaktır. Örneğin genel kültürde aklımda kalan bir soru: Hangisi seçimle göreve gelmektedir. Belediye Başkanı, Kaymakam, Vali şeklinde cevaplardan doğru yanıtı bulmak zor olmasa gerek. Aynı gün içerisinde uygulama sınavı yapılmaktadır. Alanınıza göre size uygulama sınavı yapılacaktır, bu sınavda da örneğin web tasarımda size verilen bir arayüzü html’e dökmeniz isteniyor. Ek olarak birde adobe flash programı ile yapılmış basit bir maskeleme örneği yapmanız isteniyor. Adobe programlarından istediğinizi kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Sınav sonucu açıklanmamaktadır, sadece başarılı olanlar mülakat için çağırılmaktadır.

4. Mülakat ve Gerekli Evraklar

Eğer yazılı sınavda başarılı olup mülakata çağırıldıysanız yazılı sınav ve uygulama sınavınız başarılı geçmiş demektir. Yaklaşık olarak en geç bir hafta içerisinde mülakata çağırılırsınız. İSMEK aday sayfasındaki kırmızı veya sarı rengi dikkate alınmayacağını düşünüyorum. Çünkü sarı olursa olumlu, pembe olursa olumsuz olduğuna dair söylentiler var. Benim pembe olduğu halde milakata çağırıldım.Perşembe günü yazılı ve uygulama sınavına girdik, Pazartesi günü için mülakata çağırıldık bunun bilgisini de paylaşmış olayım.

Mülakat için gerekli evraklar: Diploma fotokopisi, kimlik fotokopisi, 1 adet vesikalık fotoğraf yeterlidir. Gittiğinizde bu evraklarla birlikte bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurduktan sonra insan kaynakları tarafından çağırılmayı beklemelisiniz. Çağırıldığınızda size mevcut işiniz, nerede ikamet ettiğiniz gibi sorular soruluyor. Açıkçası sürpriz soru sorulmuyor. Beklemediğim tek soru mevcut işimin maaşıydı bu soruya karşı da hazırlıklı olun.

5. Başarılı veya Başarısız Olarak Sonuçlanması

Yazılı sınav ve uygulamada olduğu gibi mülakatta da olumlu ise dönüş yapılıyor, olumsuz ise herhangi bir dönüş yapılmamaktadır. Yine kendimden örnek verecek olursam Pazartesi günü mülakata girdim, Salı günü sabah öğrenmek için telefonla aradım ve mülakat sonucunun olumlu olduğunu öğrendim. Sıralamanıza göre atanmanız gerçekleştirilecektir dendi. Aynı gün öğleden sonra İSMEK insan kaynakları tarafından arandım ve ikamet adresime en yakın şube için atanabileceğim söylendi. Bununla birlikte çalışma saati ve saat olarak maaş konusu belirtildi. Kabul edip etmeyeceğiniz soruluyor bunun cevabı tamamen size kalıyor.

6. Maaş ve Çalışma Koşulları Hakkında Bilgiler

Mevcut bir iş yerinde çalışıyorsanız (devlet memurları hariç) haftasonu ve haftaiçi akşamları çalışma şansınız var. Ben hafta içi çalıştığım için haftasonu veya akşamı tercih etmiştim. Haftasonu için teklif geldi. Mevcut yani kabul ettiğim işimde cumartesi pazar 14:00 – 18:00 saatleri arasında çalışacağım. Şansmıdır bilinmez ama en yakıınımdaki kurs merkezine atandım. Saatleri de gayet uygun olduğunu düşünüyorum dinlenmeye gayet vaktiniz oluyor. Maaş olarak kursunuzun ders saati süresi ve part time yada tam zamanlı olmanıza göre değişiklikler var. Mevcut sigortanız yok ise çalıştığınız yerden haftasonu olduğunda net olarak 850 TL civarında maaşınız olacaktır. Ek olarak farklı saatlerde de çalışma imkanınız var. Bu şekilde uygun olduğunuz saatlerde kazancınızı artırmak sizin elinizde.

7. İşe Alındıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Bu şartları kabul edip işe alındıysanız size verilen süre içerisinde şu evrakları İSMEK kurs merkezine bizzat götürmeniz isteniyor. Sicil kaydı (e-devlet’ten alabilirsiniz), ikametgah belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf, noter onaylı diploma fotokopisi, sağlık raporu (çok fazla detaylı olması gerekmiyor sağlık ocağından alınabilir), erkek adaylar için askerlik durum belgesi.

Evraklarınızı da tamamladıktan sonra belirtilen kursta, belirtilen tarihte müfredatlarınız doğrultusunda kursa başlayabilirsiniz.

8. Sizden Gelen Soruların Cevaplanması

Sorularınızı yorumlarla paylaşırsanız biz ve diğer bilgi sahibi ziyaretçilerimiz yorumları ile size bilgi verecektir. Umarım son aşamaya kadar geçebilen adaylardan olursunuz. İyi şanslar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.