Işık Açık Bırakarak Uyuma Zararları

  • 04 Nisan 2015
  • 631 kez görüntülendi.
Işık Açık Bırakarak Uyuma Zararları
Reklam

Hem çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyümesi hemde biz yetişkinlerin ilerleyen yaşlarda hastalıklarla karşılaşmaması için, geceleri karanlıkta uyumak en sağlıklı yoldur. Geceleri ışık açık bırakarak uyumanın sağlığa pek çok zararı bulunmaktadır.

Küçük çocukların ışık açık olarak uyumalarına müsaade edilmemesi gerekiyor, zira ışık onları kanserden savunan bir hormonun üretilmesini engelliyor. Natürel olmayan ve gece açık olarak bırakılan ışığa maruz kalan çocuklarda melatonin imalat kapasitesi düşüyor. İşte, melatonin düzeyindeki bu düşüşün geçen asra mukayese et çocuklardaki lösemi olaylarında artışa sebep olduğu düşünülmektedir.

Özellikle 4-5 aylık bebeklerin bu konuda daha soruna açık ve korumasız oldukları düşünülmektedir, çünkü bu bebeklerin vücutları yeterli melatonin üretmemektedir. Texas Üniversitesinden Prof. Russel Reiter ebeveynleri bebek odalarında düşük yoğunlukta bir ışık uygulamaları için uyardı.

Evvelce yapılan araştırmalar gece çalışan işçiler arasında meme kanseri veya diğer kanser türlerine yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu göstermiştir. Gözleri görmeyen kişiler ile Arctic Halka içindeki ülkelerde yaşayan kişilerde kanser görülme oranı daha düşüktür. Londra ’ da yapılan çocuklarda ki lösemi ile ilgili bir konferansta tebliğ sunan Prof. Reiter “Ebeveynler gece ışık kullanma konusunda çok titizlik göstermeli ve iyi bir sebep olmadıkça çocukların ışık açmalarına izin vermemelidir” şeklinde bir uyarı yapmıştır.

Bu hafta yayınlanan istatistiklerle belegelendiğine göre son 40 yılda lösemi teşhis yapılmış çocukların sayısı %50 artmıştır. İngiltere ’de her yıl 15 yaşın altında 500 çocukta lösemi (kan kanseri) teşhisi yapılmakta ve yaklaşık 100 çocukta bu hastalık dan dolayı hayatını kaybetmektedir.

Londra ’da bulunan Imperial College ’da moleküler neuroscientist (sinir bilimcisi) olarak görev yapan Russel Foster “Çocuklardaki lösemi vakalarındaki bu artışa normal olmayan bir şekilde ışığa maruz kalmak mı yol açıyor bunu tam bilemiyoruz. Ancak, diğer kanser formları hakkındaki bilgilerimizi incelediğimiz zaman bu gerekçenin hiç de mantıksız olmadığını düşünüyoruz.”

Bu konferansı organize eden Lösemili Çocuklar Vakfı bu hastalığın nedenlerini daha iyi anlayabilmek için 1 milyon İngiliz Sterlini tutarında bir fon yaratmıştır.

Forumda Tartışın
Sagliksiteniz.Com

3 Mart 2015 – 21:20:56 Yorum Yok 64 okunma 1 beğeni
Etiketler: ışık açık bırakarak uyumanın sağlığa etkileri, ışık açık uyumanın zararları, ışıklar açıkken uyumak, ışıklar açıkken uyumak zararlı mı
Yorum yaz Yararlı buldum1
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.