iPhone kullanıcıları iOS 9 ile birlikte Safari’deki reklamları engelleyebilecek

  • 22 Haziran 2015
  • 471 kez görüntülendi.
iPhone kullanıcıları iOS 9 ile birlikte Safari’deki reklamları engelleyebilecek
Reklam

Apple, Siri ’nin kapsamını genişleten, iPad ’in çoklu görev özelliğini başka bir boyuta taşıyan ve yeni Haberler uygulamasını getiren iOS 9 ’u haftanın ilk gününde tanıtmıştı. Küçük harf klavyesi gibi yeni özellikler de barındıran iOS 9, Safari ’deki web reklamlarını engelleme fırsatını da cihaz sahiplerine sunacak. iOS yazılımcılarının Safari için çerezleri, görüntüleri, kaynakları, açılır pencereleri ve diğer web içeriklerini engelleyebilecek eklentiler geliştirebileceği belirtilirken, konuya ilişkin kapsamlı bilginin de kısa süre içinde verilmesi bekleniyor.

Harvard Üniversitesi ’ne bağlı gazetecilik laboratuvarı Nieman Lab, söz konusu gelişmeyi “endişe verici” olarak tanımladı. Nieman Lab, web yayıncılarının mobil ziyaretçiler üzerinden dijital reklam geliri elde etmekte yaşadığı zorlukları hatırlattı.

Apple ’ın bu hamlesi özellikle iPhone ’un ve dolayısıyla Safari ’nin hakim olduğu ABD pazarı açısından büyük önem taşıyor. Apple ’ın yeni uygulaması Haberler ’in reklam desteğiyle faaliyet göstereceği göz önüne alınınca şirketin yeni özelliğini yayıncıları Haberler ’e çekmek için bir yem olarak kullanma ihtimali biraz daha yükseliyor.

KAYNAK

NIEMAN LAB

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.