İlk ‘paralel’ boşanma!..

  • 02 Nisan 2015
  • 383 kez görüntülendi.
İlk ‘paralel’ boşanma!..
Milliyet’ten Musa Kesler’in haberine göre Türkiye ’de son dönemde siyasetin en sıcak gündemlerin biri olan hükümet ile Fethullah Gülen Cemaati arasında yaşanan kavga boşanma davasına da konu oldu. Anadolu şehirlerinden birinde devlet memuru olan karı-koca arasında parti-cemaat kavgası çıktı. F. adlı kadın cemaati eleştirdiği için dönemin Başbakan ’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a küfrettiği için uyardığı 14 yıllık eşinden şiddet gördüğü iddiasıyla boşanma davası açtı.

Devlet memuru olan koca B. ise “Eşim partisinin gücünü kullanarak beni sürdürmekle tehdit ediyor, çocuklarımıza şiddet uyguluyor” diyerek karşı dava açtı. Koca hakkında eşine şiddet uyguladığı suçlamasıyla 4.5 yıl hapis istemiyle açılan dava sürüyor. Boşanma davası da karşılıklı suçlamalarla devam ediyor. 

Dava dosyasına göre çift arasında uzun zamandan beri devam eden geçimsizlik hükümet-cemaat tartışmalarının gerildiği dönemde zirveye çıktı. İfadelere ve dava dilekçelerine göre 14 yıllık evli olan çift, 15 Haziran 2014 akşamı haberleri izliyordu. Dönemin Başbakanı Erdoğan ’ın cemaate yönelik sözlerini içeren bir haber sırasında çift arasında şiddetli bir kavga çıktı. Ardından çift karakolluk oldu. Devlet memuru F., ifadesinde olayı şöyle anlattı:  

‘Eşim ayağıma tekme attı ’

“Eşim cemaat mensubudur, maddi ve manevi bütün desteğini cemaat için harcamaktadır. Son günlerde Başbakan ’ın, bu cemaate yönelik olumsuz eleştirileri nedeniyle eşim bu duruma çok kızmakta ve Başbakan için küfürler söylemektedir. Eşimin Başbakan ’a küfür etmesine ben karşı çıktığım için son günlerde aramızda bu konudan dolayı tartışmalarımız olmaktadır. 15 Haziran 2014 günü 19.00 sıralarında evimizde iken eşim yine aynı davranışını gösterince ben de ona karşı çıktım, tartıştık. Bu sırada eşim sol bacağıma sert bir biçimde tekme attı. Ayağım eşimin ayağı ile kanepe arasında sıkışıp yaralandım. Olay bu şekilde sona erdi. Oğlum ile birlikte hastaneye gidip tedavimi yaptırdım. Olay sırasında eşim bana hakaret etti. Eşimden şikâyetçi değilim; tedbir kararı verilmesini de istemiyorum.”

Koca ise eşinin suçlamalarını reddederek, eşine tekme atmadığını; eşinin ayağını kanepeye çarptığını söyledi. Olaya şahit olan oğlu da babayı doğruladı. Savcılık ise bu suç şikâyete bağlı olmadığı için sağlık raporunu dikkate alarak res ’en soruşturma başlattı ve B. hakkında “kasten yaralama” suçlamasıyla 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

‘Seni sürdüreceğim ’ tehdidi

Olayın ardından çift karşılıklı suçlamalarla birbirlerine boşanma davası açtı. Çiftin dilekçelerinde de özel hayata ilişkin sorunlarının yanı sıra siyasi görüşlerinin çatışıyor olması da geçimsizliklerine gerekçe olarak gösterildi. B. ’nin boşanma dilekçesinde “Kocasını siyasi görüşü nedeniyle ‘Seni sürdüreceğim ’ diyerek mensup olduğu siyasi partinin gücünü kocasına karşı bir tehdit aracı olarak kullanır. Hatta o derece ki evde haberleri izlerken ülkenin Başbakanına güya hakaret etti diye olayı adli makamlara taşımıştır” ifadeleri yer aldı.

Eşi F. ise 11 Eylül 2014 tarihli dilekçesinde ise “Haber izlerken sürekli Cumhurbaşkanı ve Başbakan ’a hakaret ediyor. Çocukları cemaat faaliyetlerine yönlendiriyor” iddiasında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ