GÜNEŞTEN KORUNUN

  • 22 Haziran 2015
  • 521 kez görüntülendi.
GÜNEŞTEN KORUNUN
Reklam

Bronzlaşmanın derinin geliştirdiği bir savunma mekanizması olduğunu biliyor muydunuz? Ancak vücudun kendi kendini koruması güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yeterli değildir.

Güneş yanığı, güneş lekeleri ve güneş alerjilerinden korunmak, hatta cildin yaşlanmasını önlemek için güneşe çıkarken ek koruma önlemleri almak gerekiyor. 1950 ’lerden beri yapılan araştırmalar kronik, aşırı ve korumasız güneşe maruz kalmanın deri kanserinin en büyük sebebi olduğunu kanıtladılar. Ayrıca araştırmaların bir göstergesi de, melanom dışı deri kanserlerinin tahmini %90 ’ı güneşten gelen morötesi radyasyona aşırı maruz kalmaktan ötürü oluşuyor ve %90 a kadar varan bir oranla cildin yaşlanmasına da güneş neden oluyor. 5 veya daha fazla güneş yanığı vakası atlatmış olan bir kişinin, deri kanseri geliştirme riski nerdeyse iki kat daha yüksektir. Deriye zarar veren iki tip morötesi ışın vardır: UVA ve UVB.

UVA öncelikle cildin kırışmasına ve cildin erken yaşlanmasına neden olur iken, UVB ışınları ise bronzlaşmaya, güneş yanıklarına ve cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. UVB ışınlarının şiddeti mevsim, konum, rakım ve günün saatine göre değişir. Genellikle saat 10:00-16:00 arasında gölgede kalmak veya güneşte kalınacak süreyi kısaltmak en doğru tercihtir. Birçok araştırmada, güneş kremi düzgün kullanıldığı takdirde, güneşin zararlı UV ışınlarını büyük ölçüde engellediği görülmüştür. Güneşten korunma ürünlerinin krem, losyon, sprey ve su geçirmez formülleri, güneş koruma faktörleriyle hem çocuklar hem de yetişkinler için mevcuttur. Güneş kremleri deriyi UVA ve UVB ışınlarından, bu ışınları yansıtarak veya emerek korurlar. Güneş koruma faktörü ( SPF ) yükseldikçe koruma gücü de artar.

SPF nedir?
SPF “sun protective factor” yani güneşten koruyucu faktör kelimelerinin kısaltmasıdır. UVB ’ye karşı etkinliği yansıtır. Ancak ürünün UVA ’dan da korumasına dikkat edilmelidir. Güneş ışığının yoğun olduğu aylarda açık renklilerin minimum SPF 30 güneş koruyucular kullanması önerilir. Kış aylarında kullanılan nemlendirici ve makyaj ürünlerinin içinde de güneşten koruyucu bulunmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA ’ya karşı etkili olması, kişinin cilt yapısına uygun olması, aynı zamanda nemlendirme ve antioksidan faktörler içermesi istenir. Güneş kremi seçerken, SPF önemli olduğu gibi tüketicinin cilt tipi ve rengi, kullanım kolaylığı, formülü, kişinin güneş yanığı ve tıbbi geçmişi büyük önem taşır. Çünkü bazı farmokolojik etkenler ışığa karşı duyarlı reaksiyonlarla etkileşebilirler. Ayrıca eczacılar ışığa duyarlı reaksiyonlara karşı risk içinde bulunan hastaları belirlemede anahtar görevi görürler.

Güneş ve çocuklarımız
Yaz aylarında çocuğunuzu terletmeyecek fakat güneşe karşı koruma sağlayacak şekilde giydirin. Beyaz, kollu bir tişört güneşten korunmak için uygun olacaktır. Bunu, gerekirse yüzerken bile çıkarmayın. Kafasına geniş kenarlı bir şapka giydirin ve güneş gözlüğünü takmayı unutmayın. Çocuğunuz ne kadar açık tenliyse, güneşe karşı o kadar savunmasız olduğunu göz önünde bulundurun. Güneşten koruyucu losyon kullanın. Çocuk için kullanacağınız losyon, 50+koruma faktörlü olmalı, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlamalıdır. Losyonu güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün. Suya girip çıkınca, 2-3 saatte bir yenileyin. Yüzmeye giderken suya dayanıklı bir ürün tercih edin. Hem çocuğunuzu daha kolay ikna etmek, hem kendinizi de korumak için siz de losyon kullanın. Bunu bir oyun haline getirin. Önceleri, 6 ay altı bebeklere güneş koruyucu kremler, losyonlar önerilmiyordu. Ancak, günümüzde küçük bebeklerin bile, eğer güneşe çıkacaklarsa, bu ürünleri kıyafetlerinin örtmediği cilt bölümlerine kullanmasını öneriyoruz.
Dudaklara özel koruyuculardan sürün, zira güneş yanıkları uçuklara neden olabilir. Bazı anne babalar, “Çocukların güneşten vitamin alması gerekmiyor mu ?” diye sorabilirler. Aslına bakarsanız, bizim ülkemiz gibi güneşli bir ülkede bunun için plajda saatlerce güneşlenmeye gerek yok. Kapalı kış günleri dışında her mevsimde, parkta günlük 5-10 dakika elleri ve yüzünün güneş görmesi cildin D vitamini sentezi için yeterli olacaktır.
Ayrıca; D vitamini doktorunuzun önerdiği vitamin damla veya şuruplarında, bebek mamalarında da mevcuttur. Yani, çocuklarımızı bronzlaştırmak için hiç bir sağlıklı nedenimiz yok! Onların hassas cildine hak ettiği özeni göstermeliyiz.

запросы поисковая оптимизация сайтаполотенцесушитель спбcall girls dubaiвзойти на килиманджарочехол на айподаксессуары macbook

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.