Galaxy S5 in Maliyeti Ne Kadar

 2200 tl civarında satılan Galaxy s5 cihazı gerçek maliyeti ne kadar?  bir diğer değişle Samsung firmasına kaça mal oldu?galaxy-s5-maliyetiGeçtiğimiz hafta piyasaya çıkan Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S5 2199 TL’den ülkemizde satışa sunuluyor. Peki acaba bu yeni akıllı telefonun maliyetinin ne kadar olduğunu merak ettiniz mi?

Analitik firması IHS, Samsung Galaxy S5 için hazırladığı bir raporda telefonun tahmini bir maliyet tablosunu da çıkartmış. Buna göre bir Galaxy S5′in Samsung’a maliyeti 256$. Bu rakama cihazın içerisindeki parçaların fiyatları göz önüne alınarak ulaşılmış. Galaxy S4 ise 2013 yılında 244$ maliyet çıkartmıştı.

Galaxy S5′in en pahalı birleşeni 5.1″ full HD Super AMOLED ekranı. Bu ekranın tanei 63$, kaldı ki bu ekran S4′ün 5 inçlik ekranından 12 dolar daha ucuz. DRAM ve flaş belleğin toplamı ise firmaya 33$’a geliyor.

IHS’in raporuna göre yeni cihazdaki parmak izi sensörünün maliyeti sadece 4 dolarmış. Bu teknoloji Apple’a 15$ maliyet ile geliyordu.

Diğer parçalar da ortalama cihaz başına 5$’lık bir maliyet getiriyor. Elbette bu maliyet rakamına araştırma geliştirme, yazılım, dağıtım ve pazarlama masrafları eklenmiyor.

 

Kaynak: Hardware Plus

cane® hakkında

1990 yılında İstanbul 'da doğdu. 2008 yılında Tıp doktoru, 2009 yılında Nöroloji uzmanlığını aldı. 2010 yılında, Beyin Araştırmaları Derneği araştırma Teşvik Ödülü, 2011’de TÜBİTAK-Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü ve 2012’de de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi, Sağlık Bilimleri Ödülü almıştır. Türk Nöroloji derneği altında hizmet veren, Nörolojik Yoğun Bakım ve Kognitif Nörobilim Grubu Çalışma Üyesidir. Yok daha neler (:
Bu yazı Teknoloji Haberleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir