Facebook sunucularını soğutacak teknoloji!

  • 08 Mart 2012
  • 929 kez görüntülendi.
Facebook sunucularını soğutacak teknoloji!
Reklam

 

Facebook, veri merkezlerindeki sıcaklığı kontrol edebilmek için yeni nesil bir teknoloji geliştirmeye çalışıyor.
Geliştirilmek istenen teknoloji, sunucular üzerindeki basınca göre sunuculardaki iş yükünün otomatik olarak yer değiştirmesini sağlayacak.

Facebook, Soğutma Otomasyonu olarak adlandırılan teknolojinin patentini almakiçin2010’dabaşvuruyapmıştı. Facebook mühendisleri Amir Michael ve Michael Paleczny tarafından geliştirilen teknoloji, sunucuların “soğutulma ihtiyacına” göre iş yüklerini kendi aralarında otomatik olarak dengelemelerini öngörüyor.

Sunucular nekadarısınırsa, soğutma maliyeti de o kadar yükseliyor.Yeniteknolojiyle amaç, tüm sunucuların ne kadar ısınsalarda hata vermelerini önlemek.  İki mühendis, “Sunucuların soğuma gereksinimlerini tespit ederek, hata vermeden çalışabilecekleri en yüksek sıcaklığı belirleyebileceğiz” dedi.

Facebook, söz konusu teknolojiyi şu an kullanıp kullanmadığı konusunda bir açıklama yapmadı. Facebook’un rakibi Google ise “Spanner” adını verdiği platformla, sunuculardaki ısı limiti aşıldığı anda veri yüklerini otomatik olarak değiştiriyor.

HP, Opengate Data Systems, ve SynapSense gibi şirketlerde, sunucu sayıları giderek artan şirketleriçinçeşitli soğutma sistemleri geliştiriyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? Facebook’un soğutma sistemi, veri merkezlerindeki sunucu ünitelerinisoğuk vesıcak koridorlar arasına yerleştirmeye dayanıyor. Bu şekilde, iki koridor arasındaki basınç farkı, soğuk koridordaki havayı sunucular boyunca sıcak koridora iletecek ve hava burada veri merkezinin dışına atılacak.

Algılayıcı monitörler iki koridor arasındaki basınç farkını denetleyecek ve sunucuların iş yükünü buna göre belirleyecek. Basınç farkı oluştuğUnda, bir sunucu ısı limitini aşmadansadecebelli miktar iş yükü taşıyabilecek.

Facebook,yeniteknolojisiyle sunuculardaki iş yükünü değiştirebileceği gibi, veri merkezinin fanlarını da kontrol ederek,soğukile koridor arasında belli bir basınç farkı oluşturabilecek.

Facebook, soğutma otomasyonu sistemi sayesinde, sunucularındaki küçük fanları azaltmayı veya tamamen kaldırmayı, böylecemaliyetazaltmayı planlıyor. Şirket, Oregon, Prineville’de inşa ettiğiyeniveri merkezinde, hem yeni soğutma sistemini, hem de yeni tasarım sunucularını kullanmayı, böylece maliyetten olabildiğince kısmayı amaçlıyor.

Facebooksunucularının sayısı 2009’da 30, 2010’da 60 bine ulaştı. Şirketinbugünsahip olduğu sunucu sayısının 100 binin üzerinde olduğu düşünülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. iPhone Türkiye dedi ki:

    Bu kadar çok kullanıcısı olan bir site için normal

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.