Etiyopya’da Yeni İnsan Türü Ortaya Çıktı

  • 21 Haziran 2015
  • 645 kez görüntülendi.
Etiyopya’da Yeni İnsan Türü Ortaya Çıktı
Reklam

Bilim insanların yapmış olduğu bölge içerisinde yaklaşık olarak 3.3 ila 3.5 milyon öncesina ailt olan çene kemiği aynı zamanda dişler, Bu zamana kadar akıllarda yer edinen ilk insan türlerinden farklı bir türün yaşadığını aynı zamanda insanlığa ailt soyağacının sanıldığından da  çok fazla karmaşık olduğunu dile getirdi.

Keşfedilen bu yeni türe Etiyopya‘daki Afar bölgesinde kullanılan aynı zamanda ‘Yakın Akraba’ anlamına gelen Deyiremeda sözcüğü de kullanılarak Australopithecus Deyiremeda adı verildi. Nature dergisinde yer alan araştırma haberine göre bulunan kemik ve dişler, İnsanlığa ait olduğu gibi insan öncesindeki türlerin de özellliklerini üzerinde taşıyan dört canlıya ait. 

Bu araştırma içerisinde görevli olan Dr. Yohannes Haile-Selassie‘nin BBC‘ye yapmış olduğu açıklama içerisinde, Keşfedilen insan türüna ait diş ve çene yapısının daha önce bilinin insanlara nazaran çok daha farklı olduğunu dile getird. Sözlerine ise şu şekilde devam etti, “Bulunan bu çene kemikleri çok sağlam, ayrıca dişleri de çok küçük” dedi.

Araştırma sonuçlarında ortaya çıkan veriler bir arayta geldiğinde yeni bulunan türün ayaklşaık olarak dört ayrı türe ait olduğu ortaya çıkıyor. Bu türlerden en ünlüsü ise, 2.9 – 3.8 milyon yıl öncesine dayanan aynı zamanda bir zamanlanların insanlığın atası olarak akıllarda kalan Australopithecus afarensis, İkincisi ise Kenyanthropus platyops ve Australopithecus bahrelghazali adında iki yeni tür daha bulundu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.