Enerji İçin Bir Kap Yemek, Bir Kap Su

Enerji İçin Bir Kap Yemek, Bir Kap Su

Bilindiği üzere her canlının enerji ihtiyacı yenen besinler sayesinde karşılanır. Enerji olmadan herhangi bir canlının yaşamını sürdüremeyeceğini de dikkate aldığımızda bu gayet önemli bir faktördür. Şimdi ele alınan ‘canlı’ kıstasını biraz daha özele indirgeyecek olursak, anlatılmak istenilen okla fırlatılmış gibi yerine ulaşacaktır.

Kısa bir biyolojik bilgi aktarımı yapılacak olursa; hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve mikroskobik canlılar olarak canlıları ortaokul yıllarımızda bize öğretildiği şekliyle sınıflandırmıştık. Buradan varılmak istenen konu, insanlarında dâhil olduğu hayvanlar grubunda bulunan ve insanlar gibi isteklerini, ihtiyaçlarını anlatamayan dört ayaklı dostlarımızdır.

Enerji İçin Bir Kap Yemek, Bir Kap Su

Yani, bir bakıma onlara yardımcı olacak olan, biz insanlardır. Belki maddi, belki manevi olarak. Burada maddi destekten kasıt hiç değilse onların beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilme yetisidir.Köpekleri ele alacak olursak ırklarına, yaşlarına, sağlık durumlarına göre satın alınabilecek birçok köpek maması mevcuttur. Gerekli enerjiyi sağlayabilmeleri için formüle edilmiş, piyasada çok sayıda ürün mevcuttur.

Bunlar yaş mama ve kuru mama olmak üzere ikiye ayrılır. Sevimli dostlarımızın damak zevkine göre temin edilebilir. Ayrıca bir süper marketin raflarında belirli süredir yerini alan ve ucuz köpek maması olması itibari ile herkesin alabilmesi hedeflenmiş mamalar da mevcuttur. Dostluk maması ismini alması da ayrı güzeldir.

Peki, satın da mı alamadık? Vaktimiz olmadı, unuttuk, almaya değer görmedik gibi. Hiç değilse kapıya bir kap yemek, bir kap su koyalım.

cane® hakkında

1990 yılında İstanbul 'da doğdu. 2008 yılında Tıp doktoru, 2009 yılında Nöroloji uzmanlığını aldı. 2010 yılında, Beyin Araştırmaları Derneği araştırma Teşvik Ödülü, 2011’de TÜBİTAK-Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü ve 2012’de de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi, Sağlık Bilimleri Ödülü almıştır. Türk Nöroloji derneği altında hizmet veren, Nörolojik Yoğun Bakım ve Kognitif Nörobilim Grubu Çalışma Üyesidir. Yok daha neler (:
Bu yazı Lidermax Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir