Depresyonu Tetikleyen Faktörler

  • 02 Nisan 2015
  • 434 kez görüntülendi.
Depresyonu Tetikleyen Faktörler
Reklam

Çağımızın en sık rastlanan ve en büyük sağlık problemlerinden birisi olan depresyon hastalığını tetikleyen faktörler, depresyonun tedavisini uzun süre olumsuz etkilemektedir. Depresyonu neler tetikler sizler için açıkladık.

Kadın erkek demeden herkeste görülebilen depresyon hastalığı hakkında toplumda birçok doğru bilinen yanlış bilgiler paylaşılmaktadır. Depresyon nedir ve depresyonu tetikleyen unsurlar nelerdir en doğru şekilde makalemizden öğrenebilirsiniz. Çok kritik bir rahatsızlık olan depresyonda, tetikleyen faktörlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Depresyonun ilerlemesine neden olan bu faktörler bakın neler.

Depresyon Nedir?

Depresyon kelime anlamı olarak çökün duygu hali anlamına karşılık gelmektedir ve bir takım ruhsal ve fiziki semptomun eşliğinde kendini gösterdiği karakter bozukluğu olarak tanımlanabilir. Depresyon kişinin kişilik özelliklerini ilgilendiren, biyolojik ve soysal bir rahatsızlıktır. Bunun en temel belirtisi duygusal çökkünlüktür. Duygu hali çökkünlüğünü zevk alamama, isteksizlik şeklinde tanımlanabilir. Bu birçok depresyon türünde aranan en kritik özelliktir. Depresyon kişinin bedensel ve duygusal tabloları üzerinde büyük değişiklikler ile kendisini gösterebilir. Depresyon vakalarının birçoğunda bunaltı dediğimiz, iç sıkıntısının eşlik etme durumu söz konusudur. Bu bağlamda depresyonun hayatın içerisinde yer alan diğer moral bozukluklarından ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü hayatın bazı dönemlerinde insanın birşeylere karşı isteksiz olması ve zevk alamaması hayatın en doğal özellikleri olduğundan bu durum sıklıkla depresyon ile karıştırılabilmektedir.

Depresyonu Tetikleyen Şeyler

Depresyonun bu anlamda diğer moral bozuklukları ve hayattan tat alamama gibi durumlar karşısında birkaç ayırt edici özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu birkaç özellik arasında en ele verici özelliği yaşanan bu durumun süresidir. Depresyon veya depresif duygu hali en az 2 hafta ve üzeri sürmesi beklenilen bir durumdur. İkinci en belirgin özelliği ise kişinin sosyal anlamda davranışlarından ötürü ilişkilerine zarar verme durumu olarak gösterilebilir.
Depresyon beyin biyokimyasını ilgilendiren biyolojik ayağı olan bir tablodur. Bu yüzden bazı kronik rahatsızlıklar özellikle merkezi sinir sistemini ilgilendiren birçok rahatsızlık orta ve uzun vadede depresyonu tetikleyici unsurlar arasında gösterilebilir. Bunun içinde endokrin sistemini ilgilendiren ve vücudun birçok bölgesi ile ilgili olan kronik hastalıklar depresyona sebebiyet verebilir. Örneğin B-12 eksikliği veya troid direkt olarak beyin kimyası ile ilgili hastalıklar olduğundan dolayı depresyona neden olabilir. Kronik ve zorlu hastalıklarında işlevsel bozukluklara neden olmasından dolayı yine depresif duyguları tetikleyici özelliği bulunmaktadır.

Sagliksiteniz.Com

16 Ocak 2015 – 12:30:29 Yorum Yok 132 okunma 1 beğeni
Etiketler: depresyon, depresyon hastalığı, depresyon nedir, depresyon tedavisi, depresyonu tetikleyen şeyler, depresyonu tetikleyenler, ruhsal sorunlar
Yorum yaz Yararlı buldum1
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.