Denim kumaşlardan harika tasarımlar!

  • 01 Nisan 2015
  • 615 kez görüntülendi.
Denim kumaşlardan harika tasarımlar!
Reklam

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Bursa ’da doğdum. Uluslararası İlişkiler eğitimi aldım. 2005 yılında Sanko Holding/Sanko Tekstil İşletmeleri-İSKO™ Şubesi’nde profesyonel yaşamına başladım. 2012 yılına kadar İtalya- Satış Yöneticisi olarak görev yaparak, denim kumaş satışı konusunda deneyim sahibi oldum.2014 ’de İstanbul ModaAkademisi ’nde Moda Tasarımı eğitimini tamamladım.

Moda eğitiminin başlamasıyla; uluslararası satıştan, tasarım dünyasına adım attım ve yine Sanko Tekstil İşletmeleri bünyesinde olan Creative Room-Denim Design Office ’e geçiş yaptım.Creative Room ’da moda tasarımcısı olarak profesyonel yaşamıma devam ediyorum.
 
Geçtğimiz Ekim ayında İstanbul Moda Haftasına ilk defa katıldınız.Moda Tasarımcısı olarak neler hedefliyorsunuz?

MBIFW ’ye katıldığım için mutluyum, benim için önemli bir adımdı.İstanbul Fashion Week ’in Türkiye ’de ve dünyada bilinirliğinin ve öneminin artmasını umuyorum.Moda tasarımı eğitimi almaya başladığımda, hedeflerimden birisi buydu.

12 parçalık Denim Capsule Koleksiyon hazırladım. Denim, tasarım dünyasında ilgi gören bir kumaş haline geldi ve bu ilginin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Çalıştığım Creative Room Denim Design Ofis ’in İtalya ’da da ofisi var.İtalya ’ya çok sık gidiyorum,ortak koleksiyonlar hazırlıyoruz.Denime aşık, keyifle çalışan, başarılı bir tasarım ekibinin parçası olduğum için çok şanslıyım.

Yine İSKO™  ’nun denim kültür ve tasarımını ilerletmek adına uluslararası moda okullarının katılımı ile düzenlendiği  I-SKOOL™ Denim Design Yarışması ’nın 2.si düzenleniyor.Bu organizasyonda calışmalarıma devam edeceğim.Moda okullarında denim kumaşı ve tasarımını anlatacağız.Moda Tasarımcıları Derneği ’ne üyelik başvurumu yaptım.Kabul edildiğimde keyifle çalışacağımı düşünüyorum.

asli-olcar-1.20141224134335.jpg

Koleksiyonunun hikayesi nedir?

Koleksiyonumun teması Retro-Futurism.Geçmiş, old-fashion kavramının, günümüz futuristik bakışacısıyla tekrar yorumlanmasından ilham aldım.Koleksiyon materyalim denim kumaş bu kavram ile güzel bütünleşti.

Denim bence bir yaşam tarzı.Toplumda statü tanımadan her kesimin gardrobunda yerini alıyor ve her segmente eşit yaklaşıyor. Ayrıca inovatif,yeniliklere açık,özgür ve tasarımcıya sınırsız bir oyun alanı yaratıyor.

Indigo ve yaşamın temel maddesi suyun birleşmesinden ,ayrı bir hayat doğuyor.Tasarım asıl ruhuna kavusuyor ve tüketici ile buluştuğunda; artık tüketicinin yaşamından beslenen, hareketlerinden efekt alan, yırtılan, aşınan kişiye özel bir ürün oluyor.

Denim kumaşın futuristik bir yanı da var.Hep akıllarda yer alan indigo mavi renk kumaş, farklı kaplama ve finishlerle bambaşka karaktere giriyor. Bizi şaşırtan tuşe ve dokulara sahip yeni nesil denim kumaşlar koleksiyon hikayemi tamamladı.

Tasarımlarınızdan bahseder misiniz?

Minimal ve oversize formların, fonksiyonel yan cepler, kapüşon ve sırt çantası detaylarıyla birleşmesinden bir koleksiyon doğdu.Tasarımlarıma İSKO™ kumaşları hayat verdi.

Farklı denim yıkama teknikleri ve el boyama kaplama kullandım.Koleksiyonumda ceketin ve gömlek-elbisenin arkasına, ürün ile aynı kumaştan sırt çantası eklendi.Ceket de ISKO SCRATCH ‘N’JEAN(TM) kumaş kullandım.Yıkama sonrası, kumaştaki farklı doku özelliği, ürüne ikinci el, vintage hava verdi ve 3D görüntü sağladı.

Sırt çantalarının günümüzdeki populerliğini vintage doku ile birleştirdim. Koleksiyonumun genelinde de hep bu “geçmiş-gelecek” ilişkisi görülüyor. Ben bu iki ucu birlikte kullanmaktan çok büyük keyif alıyorum. Şort,etek ve leggings tasarımlarında deri görünümü veren kaplamalı denim kumaşlar kullanmayı tercih ettim.

asli-olcar2.20141224134414.jpg
 
Takip ettiğiniz moda tasarımcıları kimlerdir?

Alexander Wang,  Neil Barrett,  Rick Owens, Gareth Pugh, Phillip Lim ’i takip ediyorum.Ayrıca The Row, Victoria Beckham, Acne Studios ve Marni koleksiyonları da çok beğeniyorum.

Türkiye ’den ise; Gamze Saraçoğlu, Zeynep Tosun, Hande Çokrak ve Ece Gözen ’i başarılı buluyorum.
 
Hayallerinizi anlatır mısınız?

Bünyesinde fashion designer olarak çalıştığım İSKO™ dünyanın en büyük denim kumaş üreticisi.Bu da, her zaman büyük hayal etmeye, daha fazla istemeye ve daha fazla yaratmaya sebep oluyor.

Ben de öncelikle Türkiye ’de daha sonra uluslararası platformlarda denim tasarımının öncüsü olmak istiyorum. Denim satış kökenli bir tasarımcıyım ve bu kumaşı global anlamda iyi analiz edebiliyorum.Denim kumaş üretiminde Türkiye çok iyi bir konumda,denim tasarım alanında da bu başarının devam edeceğini düşünüyorum.

Sırt çantalı ceket tasarımım oldukça ilgi gördü.Kasim ayında Barcelona ’da düzenlenen, Denim By Première Vision fuarında ,global moda portalı WGSN denim editorleri tarafından fotoğrafları cekildi ve yayınladıkları postlarda yer aldı.Ben başlatıyorum,devamını da yürekten destekliyorum.

Aslı Olcar’ın dünyasına daha yakın olabilmeniz için,

Linkler,

http://www.wgsn.com/blogs/denim/isko-scratchn-jean

http://wgsn.tumblr.com/post/104855571259/isko-are-always-ruling-the-denim-world-with-their

https://www.facebook.com/iskodenim

http://instagram.com/iskodenim

http://www.iskooldenim.com/
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.