Büyük Çoğunluğu Aç ve Yoksul Olan Bir Ülkede Yaşıyoruz..

Bazen ekonomiyle ilgili istatistiklerin paylaşıldığı içeren haberlere gözüm takılıyor.Bugün yine bu tarz bir habere gözüm takıldı.Haber ülkemizin sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşları ilgilendiren daha doğrusu açlık ve yoksulluk sınırı içerisinde olan vatandaşlarla ilgili bir haberdi.Haberde Türk-iş’in, 2014 Nisan ayının açlık ve yoksulluk sınırlarıyla ilgili veriler yazıyordu.Görünüşe göre,başlıktada belirttiğim gibi büyük çoğunluğu aç ve yoksul olan bir ülkede yaşıyoruz.

Hani seçimlerden önce televizyonlarda pek saygı değer iktidar partisinin “lafa değil icraata bakarım” sloganlı reklamları vardı ya işte tam bu konuda aklıma o reklamlar geldi.Bende lafa değil icraata bakıyorum.Ve milleti her geçen gün biraz daha yoksullaştırdığınızı görüyorum.Öyle yol yapmakla,hastahane yapmakla refah olmuyor efendim.Yol yapıyorsun millet yolda gideceği arabanın benzinini koyamıyor.Hastahane yapıyorsun millet hastaneye gidecek parayı zor buluyor.Onun için ilk önce milleti açlık ve yoksulluk sınırının üstüne bir çıkar.

2014 nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı

Asıl konumuza gelecek olursak;Türk-İş’in yaptığı analizlere göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı,dengeli ve yeterli beslenebilmesi için sadece gıdaya yapması gereken harcama (açlık sınırı),yani halk arasındaki tabirle mutfak masrafı 1.167 TL olarak saptamış.Asgari ücretin ülkemizde 800 küsür TL olduğunu varsayarsak ve asgari ücretli yüzbinlerce kişinin çalıştığını varsayarsak,demek ki ülkemizde binlerce kişi açç.Durun şimdi bu açlık sınırıydı.Birde yoksulluk sınırını görün.Türk-İş mutfak masrafının yanında giyim,kira,faturalar,ulaşım,eğitim,sağlık gibi yapılması zorunlu tüm harcamaların toplam tutarını (yoksulluk sınırını) 3.801 TL olarak saptamış.Bunlar resmen milletle dalga geçiyor.Bunun başka bir açıklaması olamaz.

Çok fazla ayrıntıya girmeden Türk-İş’in belirlediği açlık ve yoksulluk sınırını sizlerle paylaştım.Açlık sınırının yaklaşık 1200 TL, yoksulluk sınırının da yaklaşık 4000 TL olduğu ülkemizde refah aramak sizce ne kadar doğru?

Ben çok fazla konuşmadan yazıyı noktalıyorum.Konuyla ilgili yorumu sizlere bırakıyorum..

cane® hakkında

1990 yılında İstanbul 'da doğdu. 2008 yılında Tıp doktoru, 2009 yılında Nöroloji uzmanlığını aldı. 2010 yılında, Beyin Araştırmaları Derneği araştırma Teşvik Ödülü, 2011’de TÜBİTAK-Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü ve 2012’de de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi, Sağlık Bilimleri Ödülü almıştır. Türk Nöroloji derneği altında hizmet veren, Nörolojik Yoğun Bakım ve Kognitif Nörobilim Grubu Çalışma Üyesidir. Yok daha neler (:
Bu yazı Lidermax Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir