BLU, Google Servislerinin Olmadığı Cyanogen OS’lu Telefon Yapıyor! [Bu Yazı Önemli Bilgiler İçerir]

İlk olarak OnePlus One akıllı telefonu için OnePlus ile anlaşan Cyanogen, sonrasında Hindistan’lı YU ile Yureka‘da ve ardından Alcatel OneTouch ile Hero2+ modeliyle Cyanogen OS’lu telefonların satışına başlamıştı. Büyümeye büyük bir hızla devam eden Cyanogen, son olarak BLU ile Cyanogen OS’lu ve Google’ın servis ve uygulamalarının ön yüklü olmadığı bir akıllı telefon modelinde anlaştılar. BLU, Cyanogen OS yüklü Android telefonunda Google’ın servisleri yerine benzerlerini koyacak. Örnek olarak; Ancak sorulması gereken asıl soru: bu doğru bir karar mı? Eğer öyleyse, neden? Neden Cyanogen, bunu istiyor? Cyanogen’in CEO’su Kirt McMaster’ın Google’sız bir Android istemesinin ve hatta “Google’ın kafasına kurşun sıkıyoruz” demesinin asıl sebebi nedir? İşte tam da bu noktada Cyanogen’in argümanları pek net görünmüyor. Google’ın çoğu kullanıcı tarafından sevilen uygulama ve servislerinin yerine, daha az popüler ve kullanışsız, başka firmaların (rakiplerinin) servislerini kullanma isteğinin altında ne yatabilir ki!? Tek net argüman olabilir, o da para. Görünüşe göre Cyanogen, Google’a karşı rakiplerinin ve bağımlı olmak istemeyen Andorid üreticilerinin “bazılarının” desteğiyle alternatif sunarak bundan para kazanmayı hedefliyor ve şimdilik bunda başarılı da oldu. Ancak hedefine ulaşabilir mi? Bunu bu konudaki bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

Burak Manap hakkında

"Eğer işler kötü gidiyor ve sebep arıyorsan ayanaya bak, görürsün. Eğer işler kötü gidiyor ve kendinde aramıyorsan, bahane bulmakta kıtlık çekmezsin."
Bu yazı Lidermax Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir