Bel Ağrısının Nedenleri

  • 02 Nisan 2015
  • 604 kez görüntülendi.
Bel Ağrısının Nedenleri
Reklam

Bel ağrısı çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebeple bel ağrısı nedenleri her ne ise kısa sürede tanısı konmalı ve tedavi edilmelidir. Peki, bel ağrısı neden olur?

Bel ağrısı çoğu zaman yorgunluk gibi nedenlerden kaynaklı husule gelmektedir. Ancak bel ağrısının sürekli ve kronik bir hal almasının altında mütenevvi hastalıklar yatıyor olabilir. Bel ağrısından şikayet eden hastaların bu sorunla neden karşılaştıklarını anlamaları için muhakkak bir uzmana başvurmalı ve muayene olunmalıdır. Gerekli tetkikler ve muayene sonrasında bel ağrısı nedenleri ortaya çıkartılır ve nedene yönelik tedavi girişimlerine başvurulur.

Bazen bel ağrısı dönemsel rahatsızlıklardan da kaynaklı olabiliyor. Kaslar, bağ dokuları yada kemik ağrıları bel ağrısına sebep olan faktörlerdir. Kireçlenme yada fıtık, iltihabi rahatsızlıklara yada bel kayması sorunlarda bel ağrısı nedenleri arasındadır. Meslek ve genetik faktörlerin de bel ağrısının ortaya çıkmasında etkisi bulunabiliyor.

Bedensel işlerde, iş yükünün ağırlığı beli etkiler ve bunun yanı sıra uzun süre hareketsiz kalan işlerde çalışmakta bel ağrısı sebeplerindendir. Uzun süreli yapılan yürüyüşlerde eğer beden uzun süredir hareketsiz kalmışsa, yürüyüş kişide bel ağrısı yaratabilir. Gün içinde yaptığınız hareketlere dikkat ederek bel ağrısını azaltabilir ve engelleyebilirsiniz.

Bel Ağrısını Azaltma Yöntemleri Bedeni sürekli olarak hareketsiz bırakmaktan vazgeçin. Öne eğilirken dizleri bükerek eğilin. Vücut ağırlığınızın % 30 undan fazlasını kaldırmayın. Sırt ve karındaki kasları güçlendirici sporlar yapabilirsiniz. Örnek yüzme, yürüyüş, karın egzersizleri. Hızla kilo alan kişilerde yada kilolu kişilerde bel ağrısına sıksık rastlanmaktadır. Bu yüzden kilo alımına uygun bünyelerin
kilo almamak için dikkat etmesi kilolu olan kişilerinde kilo vermeleri gerekmektedir.

Bel ağrısı eğer uzun bir süredir geçmiyorsa mutlaka uzmana başvurun. Bel ağrısına eşlik eden güç kaybı, his azalması, dengesizlik, konuşma bozukluğu, ağrı şiddetlenmesi de söz konusuysa fazla zaman kaybetmeden doktora başvurun. Geçmiş olsun…

Forumda Tartışın
Sagliksiteniz.Com

26 Mart 2015 – 20:37:13 Yorum Yok 1 okunma 0 beğeni
Etiketler: bel ağrısı, bel ağrısı neden olur, bel ağrısı sebepleri, bel ağrısının nedenleri nelerdir
Yorum yaz Yararlı buldum0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.