‘Bebek de yaparım, kariyer de’ dönemine son!

  • 02 Nisan 2015
  • 505 kez görüntülendi.
‘Bebek de yaparım, kariyer de’ dönemine son!
Reklam
Sabah’tan Gül Kireklo’nun haberine göre kadınlar için planlar değişti. “Kariyer de yaparım bebek de” düşüncesi yerini “yumurtamı da dondururum zamanı da” fikrine döndü. Sağlık Bakanlığı, sadece “kemoterapi görecek kadınlara” tanıdığı yumurta dondurma uygulamasını, “yumurta rezervi az bekar ya da evli her kadını” da kapsayacak şekilde genişletti.

Kariyer uğruna bebek doğurmakta geciken kadınlar umutlandı. Bekar kadınlara da tanınan bu hakla kadınlar tüp bebek laboratuvarlarının yolunu çoktan tutmuş. Laboratuvarda, hummalı bir çalışma var. Bir yandan toplanan yumurtalar tüplere, ardından da eksi 196 derecelik soğutma işleminin uygulandığı bankaya gönderiliyor. Tüplerde yazan isimler ‘Lale, Jale, Ayşe…” Ve hepsi artık burada kaderlerini bekliyor. Kariyer yapma derdine düşen kadınlar mesleklerinde istedikleri yere geldiklerinde 30’lu yaşları çoktan geride bırakıyor. Ve bazen bu kadınlar azalan yumurtalık rezervleri nedeniyle bebek yapma şansını da tamamen yitirebiliyor. Ama artık her kadın yumurtalarını dondurarak anne olma şansını kariyere kurban etmek zorunda kalmayacak.

‘AZDIR’ RAPORU ALINMASI GEREKİYOR

Laboratuvarlarını açan Acıbadem Maslak Hastanesi’nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum/ Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Bekar kadınlar yumurtasını dondurup zamanı durduruyor. Kariyerini de yapıyor, beyaz atlı prensini de bekliyor. Bu işlemi yaptırmak isteyenlerin sadece kamu veya üniversite hastanesinde yumurta rezervlerinin az olduğunu raporlandırması gerekiyor. 3 uzmanın imzasından oluşan heyet raporundan sonra yumurta dondurma işlemi uygulanabiliyor” diyor.

KRİTİK YAŞLAR: 35-37 VE 43

Tıraş, ‘Peki ama kimler vakit kaybetmeden yumurtalarını dondurmalı’ sorusuna “35 yaşın üzerindeki hala evlenmemiş çocuğu olmayan her kadın yumurtalarını dondurmalı. Çünkü, kadınlarda 32 yaşından itibaren yumurta rezervi düşer. Kadın için üreme zamanında en kritik yaşlar, 35-37 ve 43’tür. Bunlar yumurta rezervinin tükendiği kritik yaşlardır. 43’ten sonra da embriyolarda genetik bozukluk çıkıyor karşımıza” cevabını veriyor.

Uygulamanın kısa bir süre önce başlamasına rağmen yumurta dondurma işlemi için kadınlardan büyük talep geldiğini söyleyen Tıraş, “Henüz yeni bir gelişme olduğu için çoğu kadın hala yumurtalarını dondurabileceğinden habersiz. Ama buna rağmen gelişmeleri takip edip, kapımızı çalan çok kadın var. Ve yumurtalarını dondurmak için şimdiden sıraya girdiler bile” dedi.

Dondurma işleminden sonra anneden alınan DNA örnekleri ile sıkı takip altında tutuluyor. Çünkü Bakanlık yumurtalarla ananenin DNA örneklerini eşleştirebilmek için saklanmasını istiyor. Bu da kadının yumurtasını koruma altına alıyor ve karışıklığı önlüyor. Yumurta dondurma işleminin kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak ileride kullanılması amacıyla dondurulması işlemi olduğunu söyleyen Tıraş, “Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında vitrifikasyon yöntemi ile donduruluyor. Ve eksi 196 derecede saklanıyor” dedi.

Tıraş dondurma işlemine ultrasonografi ile kadının yumurta rezervlerine bakıldıktan ve hormon testleri ile follikül düzeylerine bakıldıktan sonra kesin karar verdiklerini söyleyerek “Annesi erken menopoz olan kadınlar, yumurtalıklarında herhangi bir kist olup, ameliyat olan kadınlar ve yumurtalığı herhangi bir nedenden alınıp, tek kalmış olanlar ile 35 yaş ve üzerinde kadınlar yumurtalıklarını dondurmak için acele etmeli” dedi. Yumurta dondurma işleminin fiyatı ise tüp bebek kliniklerine göre 5 ila 8 bin lira arasında değişiyor.

EKSİ 196 DERECEDE CANLAR

Kadınların bıraktığı yumurtalar, üzerlerine teker teker anne adaylarının isimleri yazılan tüplerin içinde, -196 derecelik kazan görünümlü bankalara konuluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.