Aziz Yıldırım’a tahliye yok!

  • 02 Haziran 2012
  • 1.034 kez görüntülendi.
Aziz Yıldırım’a tahliye yok!

Futbolda şike davasında savcı, şike ve teşviki tek suç olarak değerlendirdi, Aziz Yıldırım’ın 13 yıl 10 ay hapsini istedi. Mahkeme Yıldırım’ın tahliye talebini reddetti.

 

Şike davası tutuklusu Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a yine tahliye çıkmadı.

‘Futbolda şike’ iddialarına ilişkin 9’u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 19’uncu duruşması az önce sona erdi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Şişli Etfal Hastanesi’nde tedavi altında olan Aziz Yıldırım katılmadı.

Avukatların taleplerinin alınmasının ardından mahkeme başkanı karını açıkladı.

Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu’nun tahliye talepleri reddedilirken Ahmet Çelebi, Ali Kıratlı, Sami Dinç, Haldun Şenman ve Bülent İbrahim İşcen’in tahliyesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 26 Haziran’da yapılacak.

13 YIL HAPSİ İSTENDİ

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında 13 yıl 10 ay hapis cezası istendi.

Aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da olduğu 9’u tutuklu 93 sanığın yargılandığı davada, Savcı Ufuk Ermertcan 260 sayfalık esas hakkındaki görüşünün, 93 sanık hakkındaki istemlerini içeren bölümünü okudu.

Savcı mütalaasında, Aziz Yıldırım’ı 6 maçta şike, 3 maçta teşvik primi vermek ile haksız ekonomik  çıkar sağlamak amaçlı örgüt kurmakla suçladı.

Mütalaada şike ve teşvik tek suç olarak değerlendirildi.

Tek tek hesaplanması durumunda toplamda 39 yıl olan hapis cezası, şike ve teşvikin tek suç olarak değerlendirilmesiyle toplam 13 yıl 10 aya düşüyor.

Savcı Ermertcan; Yıldırım’a ayrıca Eskişehir-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-İBB, Sivas-Fenerbahçe, Gençlerbirliği-Fenerbahçe ile Karabük-Fenerbahçe maçlarından da ceza verilmesini talep etti.

Savcı, Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 9 tutuklu sanığın ‘mevcut delil durumu ve istenilen ceza miktarları göz önüne alınarak’ tutukluluk hallerinin devam ettirilmesini istedi.

KULÜP BAŞKANLIĞI YASAKLANSIN TALEBİ

Mütalaa da Aziz Yıldırım’ın yargılanma sonucunda ceza alması halinde kulüp başkanlığının yasaklanması istendi. Öte yandan savcının mütalaasında teşvik girişi iddiasından 2 yıl 3 ay hapis cezası istenilen Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in, yargılama sonucunda ceza alması halinde kulüp başkanlığının yasaklanması istendi.

OLGUN PEKER

Davanın bir numaralı sanığı olan Giresunspor eski başkanı Olgun Peker’in ise şike davasından beraati istendi. Savcı, Olgun Peker’in ‘silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek’ suçundan ise cezalandırılmasını istedi.

 SADRİ ŞENER

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener için de ceza talebi var. Şener’in A.Gücü-F.Bahçe maçından beraatini isteyen savcı, Sivasspor-F.Bahçe maçı içinse teşviğe teşebbüsten hapis cezası talep etti.

 SERDAR ADALI

Eski Beşiktaş Yöneticisi Serdal Adalı ve eski Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu için Beşiktaş-İBB maçında şike iddiasıyla hapis cezası talep ediliyor.

CEMİL TURAN

Savcı, hakkında 4 maçta şike yaptığı iddiası bulunan Fenerbahçe Şube Koordinatörü Cemil Turan’ın beraatini istedi. Gerekçe olarak ise ‘kesin ve inandırıcı deliller olmaması’ gösterildi. Ancak Turan’ın ‘Aziz Yıldırım liderliğindeki örgüte üye olmak suçundan 6 yıl hapsi isteniyor.

BÜLENT UYGUN

 Eskişehirspor eski teknik direktörü Bülent Uygun hakkında ise ‘2 maçta şike yapmak 1 maçta da teşvik primi vermek ve örgüte üye olmak’ suçundan 10 ila 10 yıl 6 ay arası hapsi istendi.

EMENİKE

Savcı, sanıklardan futbolcu Emenike’nin, duruşmaya gelmemesi nedeniyle, bu davadan ayrılarak başka bir kamu davasında yarılanmasını talep etti.

 Savcı, okunmasına devam edilen mütalaasında,  şu isimlerin de tutuklanmasını talep etti:

Ali Yıldırım (Örgüt ve şike suçlamasıyla)

Şekip Mosturoğlu (Örgüt, şike ve teşvik suçlamasıyla)

İlhan Ekşioğlu (Örgüt ve şike suçlamasıyla)

İbrahim Akın (Şike ve teşvik suçlamasıyla)

İskender Alın (Şike ve teşvik suçlamasıyla)

Mecnun Otyakmaz (Örgüt ve şike suçlamasıyla)

Korcan Çelikay (Şike suçlamasıyla)

Mehmet Yıldız (Şike suçlamasıyla)

Ümit Karan (Şike ve teşvik suçlamasıyla)

Yusuf Turanlı (Örgüt, şike ve teşvik suçlamasıyla)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ