Aselsan’ın Önemi

  • 01 Haziran 2012
  • 3.000 kez görüntülendi.
Aselsan’ın Önemi

‘Herkes Kürtaj’ı konuşurken ASELSAN’ın % 51 i İsraile satıldı.”paylaşımları sanal alemi sallıyor. Ancak konuyla ilgili tek bir belge ortada yok. Dün gece saatlerinden itibaren yayılan ve paylaşa paylaşa büyüyen “Aselsan İsraillilerin oldu” tartışmalarına son noktayı herhalde AKP hükümeti koyacaktır.

Peki Aselsan’ın önemi ne?

Askerî Elektronik Sanayii 1975 yılı sonunda Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde Vakıf Kuruluşu bir Anonim Şirket olarak kurulmuştur. Şirketin kurucusu Hacim Kamoy’dur. Yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 1979 yılı başlarında Ankara Macunköy tesislerinde üretim faaliyetine geçmiştir.

ASELSAN, kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiştir.

ASELSAN, farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak Haberleşme Cihazları Grup Başkanlığı (HC), Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST), Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) olmak üzere dört ayrı Grup Başkanlığı bünyesinde örgütlenmiştir. Ankara’da Teknokent, Macunköy ve Akyurt’ta yerleşik üç ayrı tesiste üretim ve mühendislik faaliyetlerini sürdürmekte olan ASELSAN’ın Genel Müdürlük teşkilatı Ankara Macunköy’de bulunmaktadır.

ASELSAN, profesyonel telsiz, PMR telsiz gibi sivil ürünlerini 2006′da kurduğu AselsanNET Ltd. Şti. aracılığı ile yürütmektedir. AselsanNET’in genel müdürlüğü Ankara’da olup, İstanbul, İzmir Bölge Müdürlükleri ve yurt çapına yayılmış olan bayileri ve yetkili servisleri ile satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.

Çeşitli ülkelerde temsilcilikleri bulunan ASELSAN, ilk yurtdışı şirketi olan ASELSAN-BAKÜ şirketini, 1998 yılında Azerbaycan’da kurarak faaliyete geçirmiştir.

Kemalist Gençlik Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Caner dedi ki:

    YOK oyle birsey; akelsan hisse dagilimi; http://www.aselsan.com.tr/Content.aspx?mid=119&oid=248

BİR YORUM YAZ