Apandis Patlaması (Apandisit) Belirtileri

  • 01 Mayıs 2015
  • 661 kez görüntülendi.
Apandis Patlaması (Apandisit) Belirtileri
Reklam

Apandis patlaması hayatı tehdit eden ciddi bir sorundur ve derhal müdahale ister. Birçok kişi yaşadığı sorunun apandisit patlaması belirtisi olduğunu anlamakta zorlanır. Peki, apandisit patlamasının belirtileri nelerdir ve apandisit patlaması nasıl anlaşılır?

Apandisit, kısaca apandis organının patlaması sorunudur. Apandis patlaması durumunda hastanın en kısa sürede bir sağlık kuruluşunun acil servisine götürülmesi gerekir. Çünkü son derece tehlikeli olan apandis patlaması yani apandisit sorunu, gereken müdahaleler ile kontrol altına alınmazsa ölümle sonuçlanabilir.

Apandis Patlaması (Apandisit) Nasıl Anlaşılır?

Apandis patlaması (apandisit), karın bölgesinde ciddi bir ağrı yaşatır. Özellikle de göbek deliği etrafında başlayan bu ağrı, karnın sağ alt bölgesine doğru şiddetini artırarak ilerleme kateder. Karında donuk, karın sağ alt bölgesinde ise keskin ve şiddetli ağrı hissedilir.

Apandisit sorununa eşlik eden bir diğer belirtiler ise şunlardır:

Kusma Mide bulantısı Ateşlenme Kabızlık veya ishal Gaz Sırt ağrısı

Ancak bu belirtiler her hastada görülmeyebilir. Önemli olan şiddetli sağ karın alt bölgesinde hissedilen ağrıdır. Bu ağrıyı hissettiğiniz zaman, vakit kaybetmeden en yakın acil servise başvurulmalıdır. Apandis patladığında ise iltihaplı sıvı karın boşluğuna akar ve kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa karın zarı iltihabına yol açar. Karın zarının iltihaplanması ise –müdahale edilmezse- hayati tehlike yaratır.

Sagliksiteniz.Com

25 Nisan 2015 – 20:00:18 Yorum Yok 41 okunma 0 beğeni
Etiketler: apandis patlaması, apandis patlaması belirtileri, apandis patlaması nasıl anlaşılır, apandisit belirtileri, apandisit nedir belirtileri nelerdir
Yorum yaz Yararlı buldum0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.