Alkole Bağımlılığı Yüzde 5 Azaltan Gen Bulundu

  • 02 Nisan 2015
  • 568 kez görüntülendi.
Alkole Bağımlılığı Yüzde 5 Azaltan Gen Bulundu
Reklam

Alkole Bağımlılığı Yüzde 5 Azaltan Gen Bulundu | Türkiye’nin Sağlık Haber Portalı – Psikoloji, Depresyon, Ruh Sağlığı, Diyet, Panik Atak, Alzheimer, Parkinson, Hiperaktivite

İngiltere ’nin başkenti Londra ’da bulunan İmperial Üniversitesi tarafından 47 bin kişinin DNA yapısı incelenerek yapılan araştırmada genetik faktörlerin alkol tüketimiyle doğrudan bağlantısı olduğu tespit edildi.

Bilimsel çalışmada nadir görülen AUTS2 adlı geninin nadir rastlanan bir türüne sahip olanların daha yaygın olan türünden taşıyanlara göre yüzde 5 oranında daha az alkole meyilli olduğu ortaya çıktı. Daha önce dikkat eksikliği ve otizmle ilgili olduğu belirlenen AUTS2 genin temel fonksiyonu şimdiye kadar ki çalışmalarda net olarak belirlenemedi. Bilim insanları AUTS2 geninin beynin ödül mekanizmasında zevki stimüle eden en önemli parçası olduğunu söylüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda sadece karaciğerdeki bir genin alkol tüketiminin genetik faktörü olduğu tespit edilmişti. Araştırmaya liderlik yapan İmperial Üniversitesi Halk Sağlığı bölümü profesörlerinden Paul Elliot ” Alkole meyilli olmayı etkileyen pek çok faktör var. Ancak bu genin etkisi yüzde 5′de olsa bu tespit biyolojik mekanizmalara müdahale ederek içki tüketimini azaltma konusundaki araştırmalarda önemli bir adım” dedi.

Sabah

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.