Akıllı Telefon Dünyası

  • 17 Nisan 2013
  • 2.532 kez görüntülendi.
Akıllı Telefon Dünyası
Reklam

Malumunuz olduğu üzere dünya hızla ilerlerken bu hıza ayak uyduran ve hatta baş döndürücü bir hızla ilerleyen alanlar var. Bunlardan birisi de hiç kuşkusuz teknoloji alanı. Teknoloji alanında bir çok kategori oluşturma imkânına sahip olabiliriz.

akilli-telefonlar

Bilgisayar, cep telefonu vs. gibi birçok alanda teknoloji ilerlemeye devam etmektedir. Bizlerde bu yazımızda bu baş döndürücü teknoloji dünyasında akıllı telefon dünyasını ele alalım istedik. Akıllı telefon pazarı oluşmadan önce kısıtlı işimizi görecek donanımlara sahip telefonlar vardı. Nokia özellikle bu dönemde adından sıkça söz ettiren bir marka idi. Daha sonra yavaş yavaş diğer markalarda gelişimlerini tamamladıktan sonra büyük bir rekabet içine girdiler. Bunlardan en önemlileri hiç şüphesiz Samsung ve Apple firmaları oldu. Apple çıkardığı ve İphone adını verdiği ve kendi geliştirdiği yazılımıyla dünyada yeni bir çığır açacağını veya bu denli büyük bir çığır açacağını belki de tahmin bile edememişti. Apple’ın önderliğinde diğer firmalarda rekabet ortamına alıştılar ve birbiri ardına yeni telefonlar ve yeni donanımlı telefonlar hayatımıza girer oldu. Bundan sonra firmalar sürekli kendini geliştirerek ve sürekli yeni telefonlar çıkararak bu pastadan pay kapma savaşına giriştiler.

Apple’ın yaptığı bu sıçramanın ardından Samsung firması da Galaxy adını verdiği ve şu an da dünya da en fazla satan marka olmasını sağlayan yeni bir amiral telefon üretmeye başladı. Bunun üstüne Japon üretici Sony ve Güney Kore’li LG ve Kanada merkezli Blackberry de bu yarışın içine girince akıllı telefon pazarı hiç olmayacağı kadar genişledi. Bunu gören diğer firmalarda kendi adlarına akıllı telefon çıkartmaya başladı. Cihazların gelişimi gün geçtikçe ilerlerken bunun yanında büyük şirketlerde kendilerine ait işletim sistemi çıkarmaya başladı. Apple İOS’u çıkarıp sadece kendi telefonlarında kullanıyor, Blackberry kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemlerinin yanı sıra Windows firması da Windows Phone adı altında işletim sistemini ortaya koyuyordu. Bütün bunların yanında tüm dünya da en çok kullanılacak işletim sistemini Google firması android adını verdikleri işletim sistemiyle sağlayacaktı. Samsung, Sony, Lg ve bunun gibi bir çok üretici android tabanlı telefon çıkarmaya başladılar. Bu da android işletim sisteminin bu pazarda büyük güç olmasını sağladı.

Bununla birlikte donanımsal özelliklerde hızla ilerledi. Günümüzde baktığımız da kameraları 13 mp olan ve bir çok çekim modu olan, Full hd video kaydı alan telefonlar hayatımızda. Bilgisayarlarımızda alışık olduğumuz 2 Gb ram olayı da artık telefonlarda kullanılır oldu. İstediğimiz her hangi bir dosyayı (word,exel,pdf vs.) hepsini kullanmamıza olanak sağlandı. Artık öyle ki firmalar yeni nesil telefonlar için çalışmalarını hızlandırdı. Dört çekirdekli telefonlar artık hayatımıza girdi. İlerde yapılması düşünülen esnek ekran belki de ilerleyen yıllarda cebimizde yerini alacak. Parmak izi okuyucunun bile kullanıldığı akıllı telefonların bu hızı bizlerin başının dönmesine ve hatta bu gelişmeleri takip edememize neden oldu.

Akıllı telefon fanlarının sitelerde atıştıklarını da görür olduk. Bütün bunlar bizlere üreticilerin sunduğu gelişmeler sonrasında daha fazlasını istememizden kaynaklandı. Şunu demeden geçemeyeceğim: Akıllı telefon alırken çok iyi araştırma yapmalı ve acil karar vermemelisiniz. Artık güncelleştirmelerin de önemli olduğunu gördüğümüz akıllı telefonlarda bu tür ufak görünen detayları da gözden kaçırmamalısınız. Bütün bunları dikkate aldıktan sonra emin olabilir ve güvenle sizde bir akıllı telefon sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.