Ailelerin Evliliği

Ailelerin Evliliği

Her evlilik pembe hayallerle, en güzel duygularla başlar. İlişkinin ilk dönemlerinde herkes birbirine saygılıdır ve kendinden önce sevdiğini düşünür. Aşk, tutku, sevgi, saygı, paylaşım, her şeyin yerli yerinde olduğu bu ilişkinin sonsuza kadar böyle gideceği beklenirken evlilik yolunda atılan ilk adımlarla bir şeyler çatırdamaya başlar.

Kadın portalı haberlerinin de konusu olan; gelin ve damat adayları arasında daha evlilik arifesinde yaşanan bu çatışmaların nedeni nedir? Toplum olarak evlilik algımız sadece gençlerin birlikte kuracakları aile temelinin biraz daha ötesine geçmektedir. Modernleşme yolundaki değişimlerle birlikte aile modelinde de değişimler yaşanmış, geniş aile yapısı yerini çekirdek aileye bırakmış olsa da aile büyüklerinin yeni kurulacak evlilikler üzerindeki etkisi büyüktür.

Çekirdek aile; anne, baba ve çocuklardan oluşan aile modeli olarak tanımlanır. Kadın ve erkek arasında yapılan sözleşme ile aile iki kişilik bir temel üzerine kurulur. Buna karşılık toplumuzdaki akrabalık ilişkileri evliliklerde hatırı sayılır derecede önem taşımaktadır. Tüm aile fertleri aynı evde yaşamasalar, her çekirdek aile kendi evinde bir düzen kurma gayretinde olsa da; geniş aile unsurları varlığını sürdürmektedir.

Modern toplumlarda gençler evlenmeden önce ailelerinden ayrılıp kendi yaşamlarını kuruyor oldukları halde, bizim toplumumuzda aileden ayrılmanın tek yolu evlenme gibi görülüyor. Üstelik evlenme sonrasında da fiziksel olarak ortam değişse de bireyselleşme olarak adlandırabileceğimiz duygusal ayrılma kolay kolay gerçekleşmiyor. Bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlar da, aile büyüklerinin yeni evli çiftin tüm kararlarında söz sahibi olmak istemeleri. Farklı aile yapılarından gelen eşler ise ailelerin kurduğu baskının altında ezilmekte ve daha ilişkinin ilk aşamalarında bile ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Hem aileler için hem de evliliğe adım atacak çiftler için sınırların doğru çizilmesi, evliliğin ilerleyen aşamalarında yaşanacak sorunların da çözümünde etkili olacaktır. Kadın ve erkeğin birbirlerine verdikleri sözle başlayan evlilikte, en önce çiftlerin kararları geçerli olmalı ve aileler de müdahale konusunda sınırlarını bilmelidirler.

 

cane® hakkında

1990 yılında İstanbul 'da doğdu. 2008 yılında Tıp doktoru, 2009 yılında Nöroloji uzmanlığını aldı. 2010 yılında, Beyin Araştırmaları Derneği araştırma Teşvik Ödülü, 2011’de TÜBİTAK-Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü ve 2012’de de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi, Sağlık Bilimleri Ödülü almıştır. Türk Nöroloji derneği altında hizmet veren, Nörolojik Yoğun Bakım ve Kognitif Nörobilim Grubu Çalışma Üyesidir. Yok daha neler (:
Bu yazı Lidermax Genel, Yaşam kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir