Ailelerin Evliliği

  • 26 Aralık 2017
  • 512 kez görüntülendi.
Ailelerin Evliliği
Reklam

Ailelerin Evliliği

Her evlilik pembe hayallerle, en güzel duygularla başlar. İlişkinin ilk dönemlerinde herkes birbirine saygılıdır ve kendinden önce sevdiğini düşünür. Aşk, tutku, sevgi, saygı, paylaşım, her şeyin yerli yerinde olduğu bu ilişkinin sonsuza kadar böyle gideceği beklenirken evlilik yolunda atılan ilk adımlarla bir şeyler çatırdamaya başlar.

Kadın portalı haberlerinin de konusu olan; gelin ve damat adayları arasında daha evlilik arifesinde yaşanan bu çatışmaların nedeni nedir? Toplum olarak evlilik algımız sadece gençlerin birlikte kuracakları aile temelinin biraz daha ötesine geçmektedir. Modernleşme yolundaki değişimlerle birlikte aile modelinde de değişimler yaşanmış, geniş aile yapısı yerini çekirdek aileye bırakmış olsa da aile büyüklerinin yeni kurulacak evlilikler üzerindeki etkisi büyüktür.

Çekirdek aile; anne, baba ve çocuklardan oluşan aile modeli olarak tanımlanır. Kadın ve erkek arasında yapılan sözleşme ile aile iki kişilik bir temel üzerine kurulur. Buna karşılık toplumuzdaki akrabalık ilişkileri evliliklerde hatırı sayılır derecede önem taşımaktadır. Tüm aile fertleri aynı evde yaşamasalar, her çekirdek aile kendi evinde bir düzen kurma gayretinde olsa da; geniş aile unsurları varlığını sürdürmektedir.

Modern toplumlarda gençler evlenmeden önce ailelerinden ayrılıp kendi yaşamlarını kuruyor oldukları halde, bizim toplumumuzda aileden ayrılmanın tek yolu evlenme gibi görülüyor. Üstelik evlenme sonrasında da fiziksel olarak ortam değişse de bireyselleşme olarak adlandırabileceğimiz duygusal ayrılma kolay kolay gerçekleşmiyor. Bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlar da, aile büyüklerinin yeni evli çiftin tüm kararlarında söz sahibi olmak istemeleri. Farklı aile yapılarından gelen eşler ise ailelerin kurduğu baskının altında ezilmekte ve daha ilişkinin ilk aşamalarında bile ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Hem aileler için hem de evliliğe adım atacak çiftler için sınırların doğru çizilmesi, evliliğin ilerleyen aşamalarında yaşanacak sorunların da çözümünde etkili olacaktır. Kadın ve erkeğin birbirlerine verdikleri sözle başlayan evlilikte, en önce çiftlerin kararları geçerli olmalı ve aileler de müdahale konusunda sınırlarını bilmelidirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.