Afyon’da içki yasağı uygulaması!

  • 01 Mayıs 2012
  • 815 kez görüntülendi.
Afyon’da içki yasağı uygulaması!
Reklam

Uzun süredir açıklamanın bulunmasına rağmen, son günlerdegelen düzenlemelerle medyaya yansıdığı belirtilen bu durum gerçekten halkı şimdiden iki ayrı bölümde topladı. İçki içip etrafı olumsuz yönde etkileyen kişilerle beraber, bir zevk olarak görülen alkol tüketiminin ailecek park alanlarında kontrollü olarak yapılmasının neden önünün kapatıldığı tartışılıyor. Bence bu tartışma, ülke gündemini bu kadar sarsacak bir madde olmamalı.Meclis TV‘de (TRT3 Genel Yayını) geçen gün takıldığım “sataşma konusu” ile alakalı gereksiz konuşmalar bile, gerçekten o kadar önemli problemlerimiz varken nasıl vakit kaybettiğimizi ortaya koyuyor.

Alkol tüketilir tüketilmez, ama bu tamamen ön yargılı bir davranış diyemez hiçbir insan. İyi kötü, bir genelge yayınlandıysa bunu alıp okur insan, gidip sağdan soldan şişirme haber sitelerinden bilgileri alıpta, kısacası biraz mahali ağızla dahi olsa “milletin gazına” gelmemeli. Açık alan tüzüğü, Ordu ve Eskişehir’de bundan 8 sene önce ruhsat dışında içki tüketilmesinin harici alanlarda yasaklanması sonucu yargıya taşınan konu, valiliğin haklı çıkmasıyla sonuçlanmıştı. Biraz geniş düşünüldüğünde, alkolun hakimiyetinden bahsetmek gayet mantıksız. Sizi sizden alan bir ürünün, aklınız başınızda değilken savunmasını yapamazsınız. Ruhsat bulunduran yerlerde içki tüketimi hala serbest durumda, gider orada tüketirsiniz. İnsanları bölmeye çalışanlar birazda, açık alanlarda piknik yapan insanların keyiflerince bu zevki yaşayamayacaklarıymış (!) Sadece gülüyorum, alkollü araç kullanımının önüne geçmek ile, sokakta insanın davranışlarını etkileyen bu durumun önüne geçmekte ne fark var. Kendi açımdan değerlendirdiğimde, açık alanlarda da bunun tamamiyle yasaklanmasını isterim. İçkisini içecek olan, ruhsatlı yerden alır, ya orada içer ya da evinde istediği zevki sürer.

Bu sadece alkol olarak düşünülmemeli, uyuşturucu ve bağımlılık yapan diğer ürünleri kullanan bir genç akşam önünüze çıktığında orada bir mağduruyet yaşansa hemen tepki gösterirsiniz. Ama kimse onun o anki yaşadığı durumu bilinçsiz olarak yaptığını düşünmez. Ha alışkanlık olmuştur, sürekli yaşanır o ayrı. Gerekli işlemler (ıslah ve ceza yöntemleri) elbette yapılmalıdır, ama bu örnekle gece içip içip sokakta bin bir türlü işi yapabilecek insanların arasındaki fark nedir?

Dipnot: Sosyal medya üzerinde rastladığım güzel bir paylaşımı da sizlerle paylaşmak istiyorum, “acaba bu içki yasağı olayı, ismi afyon olduğu için mi bu kadar konuşuldu, afyon yetiştiriciliğibitti sanırım..”

Yorumu size bırakıyorum, kararla alakalı değerlendirmelerinizi bekliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.