30 Ağustos Zafer Bayramı!

  • 30 Ağustos 2012
  • 999 kez görüntülendi.
30 Ağustos Zafer Bayramı!
Reklam

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım”
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bugün şehitlerimizi anma günü, bugün bağımsızlığımızı nasıl kazandığımızı yeniden hatırlama günü, bugün ulu önderin Türkiye için yaptıklarından dolayı vidan borcumuzu ödeme günü, bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı!

Bugünün ne kadar önemli bir gün olduğunu kısaca yukarıda belirttim. Peki ama bu 30 Ağustos hangi yılın 30 Ağustos’u, o tarihte ne olmuş biliyor musunuz? Neyi kutladığımızı daha iyi tasavvur edebilmeniz için kısaca anlatıyorum 30 Ağustos 1922 tarihinde yaşananları.

Başkomutan Mustafa Kemal önderlğindeki Türk kuvvetleri Sakarya Savaşı’ndan sonra büyük taaruz için 26 Ağustos’a kadar taaruza kalkacağı mevzilere yerleşmeye başlalar. Bu öyle bir yerleşmedir ki 40 ile 120 km arasında mesafeyi yürüyerek kateden Alaylar, Tugaylar, Tümenler geceleri yürüyüp gündüzleri, düşman uçakları tarafından görünmemek için gizlenirler. Durumdan hiç bir şüphe duymayan Yunan kuvvetleri ve destekleyenleri (başta İngiltere ve diğerleri) aylarca tahkim ettikleri mevzilerinin geçilmesinin imkansız olduğunu düşünürler.

26 Ağustos sabah, saat 05.30’da Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateşle vurmaya başlar. Mustafa Kemal’in emri ile düşmana hücum edilir. Bu hücum Türk Milleti’nin emparyalist devletlere başkaldırışının artık doruk noktasıdır. Bıçak kemiğe dayanmış, zaferden başka seçenek kalmamıştır. Büyük bir hızla ve bütün gücüyle taaruz eden Türk Ordusu, geçilmesi imkansız denilen düşman mevzilerini 36 saatte dağıttır ve düşmanı geri çekilmek zorunda bırakır. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmıştır. Bir çok esir alınır. Kaçan Yunan kuvvetleri Ege denizine kadar kovalandıktan sonra denize dökülür.

Umarım şimdi 30 Ağustos’un ne kadar mübarek bir gün olduğunu daha iyi anlamışsınızdır.

Bu mutlu günde, bize bağımsızlığımızı kazandıran Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimi sunuyor, ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyor ve ulusumuzun Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Kaynak:http://www.yakuter.com/30-agustos-zafer-bayrami/
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.