1 Mart’a Bunu Yapmayana Google yasak!

  • 15 Şubat 2012
  • 688 kez görüntülendi.
1 Mart’a Bunu Yapmayana Google yasak!
Reklam

 

Geri sayım  başladı. 1 Mart 2012’de farklı bir Google karşımızda olacak. “Yeni  Gizlilik Politikası ve Google Hizmet Şartlarını” kabul edip, sözleşmeyi  onaylamayanlar Google’ı kullanamayacaklar. Öyle ise en çok sorulan soruyla  başlayalım.

Google, “Yeni Gizlilik Politikası”nda neleri kabul etmemizi istiyor?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Stanford’un doktora öğrencileri Lary Page ve Sergey Brin’ın  kurduğu özgür platform tarih oluyor. Google’ı kullanmak için yeni gizlilik  politikasını kabul etmek ve sözleşmeyi onaylamak zorunda bırakılmak, Google  Guys’ın özgür arama motoru düşüncesinden çok uzakta nitekim!

1  Mart 2012 tarihi itibarı ile Google’dan hizmet almak isteyen tüm kullanıcılar,  bu yeni gizlilik politikasını kabul etmek ve sözleşmeyi onaylamak zorunda.  Google, 60 değişik gizlilik politikasını kaldırıp bunların yerine çok daha kısa,  okunması kolay tek bir politika getirdiğini beyan ediyor; yani bir anlamda  sadeleştirmeye gidiyor ama enikonu kafa karıştırıyor.

Google  hizmetleri kullanıldığında, kullanıcıların telefon numaraları, çağrı yapan  tarafın numarası, yönlendirilen numaralar, çağrıların tarihi ve saati,  çağrıların süresi, SMS yönlendirme bilgileri ve çağrıların türleri ile ilgili  bilgiler otomatik olarak depolanacak ve çeşitli amaçlar için  kullanabilecek. Çekilme mümkün değil, isteseniz de istemeseniz de Google  araştırdığınızı, e-postada okuduğunuzu ve size ait profilinizde yazdıklarınızı veri olarak toplayabilecek.

Peki  Hukuki Açıdan Kişisel Verilerin Korunması Ne Olacak?

Google’ın  bu yeni gizlilik politikası ile Avrupa Birliği’nin “Kişisel  Verilerin Korunmasına İlişkin Direktifi” taban tabana zıt. Bu  konuda AB reaksiyon göstermekte gecikmedi. Aynı şekilde Amerikan kongresi de.  Ancak Google yönetimi, AB’nin uygulamayı erteleme isteğini geri çevirdi.
Duruma Türkiye’den de tepkiler var. Google Türkiye için yaptığı açıklamada; kullanıcı ayarlarının hiçbir şekilde değiştirilmediğini,  kullanıcının hiçbir bilgisinin paylaşılmadığını ve toplanmadığını deklare  ediyor, onaylamamızı istediği sözleşme ise tam aksi yönde…

Google  bu beyanlarında gerçekten samimi ise; bu beyanlarını “söz”yerine, onaylamamızı istediği “sözleşme” ile teminat altına  almalı…

Kişisel  Verilerin Korunması Alanında Türkiye’de Durum

Maalesef  ülkemizde, “Kişisel Verilerin Korunmasına Dair” özel bir yasal  düzenleme hali hazırda mevcut değil…

Kişisel  Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı” 7.04.2008 tarihinde  kabul edilerek TBMM Başkanlığı’na gönderilmiş ve Ekim 2008 tarihinden bu yana  mecliste kanunlaşma sırasını bekliyor.

Kişisel  verilerin korunması alanında, yasa haline getirilmiş özel bir düzenleme  bulunmadığından, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi halinde  ilgililerin hakları; başta Anayasa olmak üzere, Türk Medeni Kanunu’nun 23,24 ve  25. Maddeleri ile Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesindeki hükümler doğrultusunda “Kişilik Hakkının Korunması” çerçevesinde   korunabilir.
Bunun yanında Bilgi Edinme Kanunu, , Elektronik Haberleşme  Kanunu, Türk Ceza Kanunu gibi kanunların ilgili maddeleri uyarınca da koruma  talep edilebilir. Ancak, bir an evvel AB Direktifi ile uyumlu bir  yasal düzenlemenin kabul edilmesi gerekir.
Çünkü, Google,  Twitter gibi şirketler temsilcileriyle yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime  göre; her ülkenin yasal düzenlemesine uygun bazı davranış modelleri  geliştirecekler… Bu nedenle bu konudaki yasal boşluğun gelişen teknoloji ve  küreselleşme ile uyumlu olarak bir an evvel doldurulması çok önemli…

Google’ın  Yeni Uygulamasının Hiç Mi Faydası Yok” Diyenlere…

Aslında  Google’ın yeni politikası bazı bakımlardan kullanıcılar için faydalı da  olabilir. Sosyal yaşamın araştırmaya entegrasyonu değişik sonuçlar verebilir.  Pek çok kullanıcı için Gmail, Dokümanlar, Arama, Haberler ve Youtube üzerinden  deneyimin birleştirilmesi iyi sonuçlar çıkarabilir.
Ancak, şirketin  Google’ı kullanmak istiyorsan bu şartları kabul edeceksin, elin kolun bağlı sözleşmeyi imzalayacaksın, “Yoksa kullanamazsın dayatması” tüm  inandırıcılığını ve yasal zemindeki sağlamlığını kaybetmesine yol açıyor.

Sonuç  Olarak;

Hukuki  açıdan Google’ın yeni uygulaması bir “Dayatma”

Kullanmak  istiyorsan “Hayır” deme hakkın yok!

Yeni şartlarla kullanmaya “Mahkum Ediyor”

Tüm  Google kullanıcıları, bu noktada çok hassas davranmalı; 1 Mart 2012’den önce  tepki ve görüşlerini ilgililere en azından mail yoluyla iletmeli…

Yoksa,  kişisel haklarımızın ihlal edileceği çok açık…

  Kaynak :

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.